Paweł Pilarczyk | 1 września 2014, 18:53

PCLab.pl: 12 lat minęło…

Dziś szczególny dzień. 12 lat temu, pierwszego września 2002, ruszył PCLab.pl. Serwis tworzony jako realizacja życiowej pasji, przekształcił się w lidera polskich, internetowych portali o nowych technologiach. Przez te 12 lat naprawdę wiele się wydarzyło.

Tuzin lat za nami

Do dziś są z nami czytelnicy pamiętający początki PCLab.pl. A były one bardzo skromne: redakcja mieszcząca się w 40-metrowym mieszkaniu na warszawskim Mokotowie, trzech pracowników plus kilku „wolnych strzelców”. Serwis szybko się rozwijał, zwiększał oglądalność, angażował nowych współpracowników.

Gdy miesięczna liczba odwiedzających przekroczyła poziom 2 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, PCLab.pl zmienił właściciela. Wszystkie prawa do domeny, treści artykułów, mechanizmów CMS czy grafiki przejęła Grupa Onet.pl SA. Ale wbrew obawom wielu stałych czytelników, nie oznaczało to znaczących zmian w sposobie działania naszej redakcji. Wszyscy współpracownicy pozostali. Także moja skromna osoba, czyli dotychczasowy właściciel PCLab.pl, pozostałem u sterów serwisu. Nadal sami dobieraliśmy tematykę publikacji, a nikt z Onetu nie ingerował (i nie ingeruje do dziś) w treść merytoryczną naszych artykułów.

Pod nowymi skrzydłami wciąż kontynuowaliśmy rozwój wortalu. Poszerzyliśmy tematykę o technologie mobilne (tablety, smartfony), zaczęliśmy publikować recenzje wideo, wydzieliliśmy sekcję z plikami do pobrania do odrębnego serwisu OnetPliki. Czerpiąc z naszych doświadczeń z PCLab.pl, stworzyliśmy nowy portal o tematyce AGD i RTV, czyli AGDLab.pl. Uruchomiliśmy platformę blogową, na której publikować mogą wszyscy zainteresowani czytelnicy. A kilka miesięcy temu uruchomiliśmy portal poświęcony wyłącznie oprogramowaniu (na pecety oraz platformy mobilne) – Softonet.pl.

W międzyczasie Grupę Onet kupił koncern medialny Ringier Axel Springer, który wydaje m.in. znane pismo „Komputer Świat” oraz serwis komputerswiat.pl. Oczywiście dla nas oznacza to strategiczną współpracę z tymi tytułami. Z kolegami z Komputer Świata wymieniamy się doświadczeniami, wiedzą czy artykułami. Wspólnie utworzyliśmy też „komórkę” składającą się z grupy profesjonalnych dziennikarzy, którzy tworzą treści zarówno dla naszych redakcji technologicznych w Onecie, jak i Komputer Świata.

Zmiana sternika

Z racji ogromu obowiązków nie mogłem się już bezpośrednio zajmować PCLabem. Początkowo moje obowiązki przekazałem Filipowi Straburzyńskiemu, a po jego przejściu „na przeciwną stronę barykady” (czyli do PR-u), stery PCLabu objął Tomek Niechaj. Tomek w pocie czoła wciąż pcha nasz serwis do przodu i realizuje mnóstwo własnych pomysłów, które – mamy nadzieję – przypadają Wam do gustu.

Ja z kolei objąłem strategiczne dowodzenie nad wszystkimi serwisami technologicznymi w Onecie, czyli PCLab.pl, Technowinki.onet.pl, AGDLab.pl, Pliki.Onet.pl, TrocheTechniki.pl oraz Softonet.pl. A prywatnie, prócz komputerów, zyskałem nową pasję – skutery ;-) Realizuję ją w postaci recenzji tych sympatycznych pojazdów na serwisie motocykle.onet.pl (np. Router Traffico 2, Zipp Superray), a ostatnio na PCLabowym blogu.

Przez minione 12 lat wiele się zmieniło na rynku prasy i portali IT. Prasa drukowana – jak na całym świecie – traciła na znaczeniu. Z przeszło 100 polskich serwisów internetowych została praktycznie garstka. Liczących się na rynku (o dużej oglądalności, porównywalnej z PCLabem – dziś odwiedzanym przez 3,5 mln użytkowników co miesiąc) jest zaledwie kilka – można je zliczyć na palcach jednej dłoni.

Znacznie wzrosło za to znaczenie blogów technologicznych – zwłaszcza dwóch, których szefów (Grześka i Przemka) serdecznie pozdrawiam.

Jakie plany na przyszłość?

12 lat PCLabu to dopiero niewielka część drogi, jaką zaplanowaliśmy sobie do przebycia. W naszych głowach siedzą jeszcze dziesiątki pomysłów na dalszy rozwój i realizację Waszych postulatów. Jedną z dużych zmian w nadchodzących miesiącach będzie na pewno… zmiana layoutu (wszak obecny jest już z nami przeszło 6 lat – pora na coś nowego!). Ale to tylko część graficzna. Dodamy też wiele nowych funkcjonalności, będziemy też poruszać coraz modniejsze tematy urządzeń ubieralnych („wearables”) czy drukarek 3D, a urządzeniom mobilnym (zwłaszcza tabletom i smartfonom) poświęcać będziemy coraz więcej uwagi. Żeby Was jednak uspokoić – wciąż obserwujemy z Waszej strony ogromne zainteresowanie komponentami, zwłaszcza procesorami i kartami graficznymi. Z naszej perspektywy pecet zdecydowanie nie jest jeszcze martwy, jak to wieszczy od lat wielu wizjonerów. Wręcz przeciwnie – ta platforma wydaje się mieć przed sobą jeszcze wiele świetlanych lat. Dlatego „PC Lab” pozostanie „PC Labem”. Nadal będziemy dłubać we wnętrznościach pecetów, podkręcać je i modyfikować.

Chociaż „Personal Computer” (PC), czyli „komputer osobisty” na pewno należy dziś znacznie szerzej rozumieć. Bo jaki komputer jest bardziej osobisty od… smartfona albo… smartwatcha?

Mamy nadzieję, że jeszcze długo będziecie z nami. Tomek Niechaj i współpracujący z nim bezpośrednio specjaliści zadbają o to, byście się z nami nie nudzili oraz byście mogli u nas odnaleźć te informacje, których poszukujecie.

Jeśli jednak coś Wam leży na sercu – coś robimy nie tak, czegoś u nas brakuje – to macie teraz okazję zgłosić to w komentarzach poniżej. Wszystkie Wasze opinie zamieszczane pod naszymi publikacjami zawsze czytamy i wnikliwie analizujemy. A Wasze postulaty będziemy się starali realizować – by PCLab.pl był Waszym miejscem w sieci.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam!

Paweł

Komentarze
Reza29
1 września 2014, 19:05
Brawo życzę 100 lat
8
kamassss
1 września 2014, 19:07
Poprawcie Forum.
38
eagle
1 września 2014, 19:08
Ster przeszedł w dobre ręce. Życzę Tomkowi powodzenia :-)
10
*Konto usunięte*
1 września 2014, 19:08
Tomek 100 lat... jego zmiany pchnęły portal na nowy szczebel. Moim zdaniem nie ma się czym wstydzić vs reszta świata, a portali porównywalnych mogę policzyć na palcach jeden ręki.
...żal, że lab nie ma wersji eng, jak tom's czy notebookcheck i portal lokalny praktycznie tylko dla Polaków. To nasza perełka.

Przykre, że
Z przeszło 100 polskich serwisów internetowych została praktycznie garstka

Tak naprawdę dziwne to przy tak rosnącym rynku internetowym. Na szczęście Tomek jest, a gdzie on był tam był poziom.

Dlatego „PC Lab” pozostanie „PC Labem”.

Szkoda, że nie powstanie GSM Lab, Konsole Lab... Bo gdy w świecie nowości w PC, a na labie 3/4 newsów niePC to smutno.
Edytowane przez autora (2014.09.01, 19:13)
19
eagle
1 września 2014, 19:15
Mam te same przemyślenia co SunTzu. PClab to coś co jest z Polski i z czego można być dumnym :-) To głownie praca Tomka na dzisiejszym kształtem serwisu.
18
Jacek13
1 września 2014, 19:18
Czy byłaby szansa zrobić kilka aktualizowanych artykułów (np. procesory, karty graficzne), w których byłoby podsumowanie dotychczasowych testów + wnioski.
8
agent_x007
1 września 2014, 19:20
Wersja angielska to dobry kierunek, ale też prosiłbym o poprawienie forum (zwłaszcza 'szukajki' ).
Edytowane przez autora (2014.09.01, 19:24)
11
Kowal
1 września 2014, 19:22
eśli jednak coś Wam leży na sercu – coś robimy nie tak, czegoś u nas brakuje – to macie teraz okazję zgłosić to w komentarzach poniżej.


Zatem zgłaszam, odkładany od kilku lat ( !!! ) UPDATE FORUM.
37
Schirru
1 września 2014, 19:24
Życzę kolejnych udanych publikacji i wielu, wielu lat na rynku :)
3
Terakotowe ciasto
1 września 2014, 19:24
100 lat :) Samych sukcesów.
A teraz czas na marudzenie :D
Brakuje mi recenzji zasilaczy, obudów, pamięci RAM, monitorów (ciut tańszych niż ostatnio recenzowany ROG) etc. Rozumiem, że bez profesjonalnego sprzętu trudno o fachową recenzję zasilacza, monitora, ale jak nie Wy ('lider";) to kto ma mieć taki sprzęt?
14
ntt_system
1 września 2014, 19:31
a gdzie foty jak zmieniała się szata graficzna np..
19
Walther
1 września 2014, 19:36
Ja jestem z Wami już ponad 10 lat i żadnego prezentu nie dostałem :(
:e
9
miekrzy
1 września 2014, 19:42
O, wychodzi na to, że jestem z Labem przez ponad połowę jego życia :D
2
HomoLudens
1 września 2014, 19:45
Dzięki za te 12 lat profesjonalnej pracy. W tym czasie naprawdę dużo można się było od Was nauczyć :) I oczywiście - prosimy o więcej :)

Mam taką małą historię którą chyba warto dziś opowiedzieć... Otóż z okazji premiery Intel Devil's Canyon gorączkowo wyczekiwałem pierwszych recenzji i7 4790K. Pamiętam jak śledziłem wówczas temat na Overclock.net ( http://www.overclock.net/t/1493510/various...-canyon-reviews ). I wiecie co? Na arenie międzynarodowej byliście w czołówce z prędkością opublikowania tej recenzji. Pomyślałem wtedy, że to naprawdę fajnie być Waszym czytelnikiem :)

Pozdrowienia i oby tak dalej!
Edytowane przez autora (2014.09.01, 19:46)
12
Almuric
1 września 2014, 19:45
Jestem tutaj ponad 11 lat i podsumowując pclab miał, i ma nadal sens. Oczywiście żaden portal przez tyle lat działalności nie zasługiwał każdego dnia na pochwały ale tutaj było stosunkowo niewiele złych czy niepotrzebnych rzeczy... Nowe trendy, nowe rodzaje sprzętu musiały pewne rzeczy zmienić, niekoniecznie tak jakby każdy chciał... Oby tak dalej!
Edytowane przez autora (2014.09.01, 20:23)
5
Stefan999
1 września 2014, 19:46
Poziom newsów należy poprawić.
Ulepszyć procedurę testową urządzeń mobilnych
Ożywić Blog, poprawiając chociażby obsługę mobilnych przeglądarek czy stworzyć dla niego własne wydanie kasy dla ekspertów
Dodać obsługę Tapatalk dla forum
10
cyriak
1 września 2014, 19:52
tak ode mnie: więcej w testach odniesień do starszego sprzętu - w dobie gud inaf porównywanie nowości między sobą jest ok ale pokazanie przewagi nad starym sprzętem (gdzie różnice będą większe niż 5% które dziś dostajemy między kolejnymi generacjami) mogłoby skłonić kogoś do wymiany na coś nowszego :P

ps: 100 lat :E
12
Wyczek
1 września 2014, 19:57
Już myślałem że Redakcja zapomniała o 12 rocznicy :)
1
skarko
1 września 2014, 19:58
Jak się nazywała ta strona, którą Piła prowadził przed PCLabem?
5
Stefan999
1 września 2014, 19:58
Unban koziaka : )
3
*Konto usunięte*
1 września 2014, 20:01
To już nie ten pisilab co kiedyś...

Zadziwiające jest, że brak wideotestów...
3
Wyczek
1 września 2014, 20:02
skarko (2014.09.01, 19:58)
Jak się nazywała ta strona, którą Piła prowadził przed PCLabem?


Pila3D.com
Edytowane przez autora (2014.09.01, 20:05)
4
*Konto usunięte*
1 września 2014, 20:07
miekrzy (2014.09.01, 19:42)
O, wychodzi na to, że jestem z Labem przez ponad połowę jego życia :D

Też zawyżasz ostatnio poziom :P
0
slawinho
1 września 2014, 20:17
Jestem z wami od początku i codziennie zaczynam przegląd internetu od PClab.
Dzięki wam jestem zawodowym informatykiem.
Jak ten czas leci to już 12 lat a wydaje sie jak by to było wczoraj.
Kiedyś tez fajne było tweak.pl i egielda ale padły.
W ogóle kiedyś było lepiej teraz wszystko idzie w mobilny szajs.
7
Ari93
1 września 2014, 20:25
'Jedną z dużych zmian w nadchodzących miesiącach będzie na pewno… zmiana layoutu'
tylko prosze... nie kafelkujcie na wzor Win8/WP
wszedzie kwadraty i prostokaty...
13
slawinho
1 września 2014, 20:26
Teraz sprawdziłem ze dołączyłem do forum w 2005 roku , ale czytałem PClaba od początku istnienia a na forum przeszedłem z tweak.pl bo o ile pamiętam to w tamtych czasach to był top forum komputerowe w polskim necie.
Kurna daje mi to do myślenia jak stary już jestem bo jestem z pokolenia które pamięta jeszcze 1996 rok i pierwszą stronę polską wp.pl i zarąbiście szybki internet na numer dostępowy od telekomuny 202122
3
Pawelek6
1 września 2014, 20:27
Na forumowej skórce Cethin będzie się w końcu dało wyświetlić wszystkie emoty? Od początku tej wersji forum (bodajże 2010 rok) nie ma przycisku 'Pokaż wszystkie', pfff...
3
szczupak90
1 września 2014, 20:39
Gratulację!!! Wychodzi na to że także jestem czytelnikiem który siedzi od ponad połowy czasu istnienia strony. Czas leci bardzo szybko. Ciekawy jestem nowego wyglądu strony.

Pamiętacie jak wszyscy narzekali jak wydano obecny layout? Najmniej miesiąc marudzenia obawiam się że tym razem będzie to samo, ale nie dlatego, że będzie kiepski tylko że ludzie długo się do nowego przyzwyczajają, najlepszy przykład z ostatniego czasu to chyba allegro czy facebook.

Mimo wszystko życzę 100 lat :).
1
HΛЯPΛGŌN
1 września 2014, 20:43
skarko (2014.09.01, 19:58)
Jak się nazywała ta strona, którą Piła prowadził przed PCLabem?

pc.com.pl. ja wpomianm jeszcze teksty z Entera Pily i Ryszarda :) Dobrze się to czytało :)
6
Vendeur
1 września 2014, 20:45
Jestem z PCLabem zanim jeszcze powstał, a mianowicie w 2001 roku czytałem Was jako PCCom.pl, potem zmieniło się to w PCLab :). Aż dziwne, że brak wspominki o tym tutaj :).
3
.:Proxy:.
1 września 2014, 20:53
Trzeba przyznać, że mimo dołączenia / przejęcia przez Onet, o dziwo nadal jeszcze istniejecie :) Testy i recenzje czyta się z przyjemnością - to najważniejsze :)
Małe uwagi / prośby:
Jeśli zamierzacie zmienić wygląd strony, róbcie to z głową - w ostatnich latach, większość zmian, które widziałem na rożnych stronach, niestety była krokiem wstecz :E
Bardzo proszę o dodanie trybu nocnego, czyli opcji wyboru ciemnego layout-u !
PS: Tylko żeby nigdzie nie było żadnego metro stylu i tej cholernej glazury :lol2:

Jeśli chodzi o recenzje, bardzo brakuje krótkich prezentacji wideo, szczególnie gdy dany produkt jest uruchomiony, czyli świeci, miga, wydaje z siebie jakieś dźwięki, po prostu działa - czasami takie informację są bardzo przydatne, a tutaj tego brakuje...
PPS: Jeśli współpracujecie z jakimś sklepami (co właściwie wiąże się z polecaniem ich usług) przykładajcie większa uwagę z kim zaczynacie współpracę (mam na myśli 'owocowy' sklep). Trochę wstyd polecać sklep, który olewa swoich klientów...
Pamiętajcie, że jest sporo nowych / młodych czytelników, którzy mogą pewnych rzeczy nie wiedzieć, a będą kierować się tym co u Was wyczytają i zobaczą.
Pozdrawiam.
Edytowane przez autora (2014.09.01, 20:59)
9
Bart Tut
1 września 2014, 21:05
Zróbcie coś z tym działem wideo, jest zupełnie martwy. Ostatnia aktualizacja jest z 16 marca 2012 o routerach tp link.
1
Sfinks
1 września 2014, 21:13
Jestem tutaj od czasow PC.com.pl i Pila3D i bede dalej siedział . Sprzetem juz sie interesuje jak kiedys, i o wiele mniej sie udzielam ale jestem i bede do końca .

100 lat dla PCLaba , Gosi , Piły i całej famili :)
0
Wojtas_S
1 września 2014, 21:23
PClab zawsze uważałem za dobry serwis o tematyce komputerowej , ale brakowało wam tego czegoś co macie teraz :D Brakowało wam tego wariata czyli Focusa który plątał się dokoła i nikt nie mógł wytrzymać jego tempa. Z obecnym składem ludzi którzy kochają to co robią sądzę że możecie stać się najlepsi w skali globalnej , dlatego najwyższy czas na PClab w języku angielskim :)

Bo prawdziwa pasja zawsze zwycięży.
2
szakaldg
1 września 2014, 21:29
Niech żyje mam sto lat PCLAB.PL
1
spam4u
1 września 2014, 21:30
Walther (2014.09.01, 19:36)
Ja jestem z Wami już ponad 10 lat i żadnego prezentu nie dostałem :(


Nie placz - ja tez.

Faktycznie - zyczyl byl powolnej przymiarki do wyjscia na Swiat, czyli wersji angielskiej. Z zastrzezeniem, ze wersja rodzima ma nie tracic na impecie ;)
3
Silver Shai
1 września 2014, 21:33
Zatem drogi PClabie - możemy sobie wzajemnie złożyć życzenia - wszystkiego dobrego ;)
1
NotGood
1 września 2014, 21:53
Takie moje małe przemyślenia na temat serwisu:
1) Artykuły w przeważającej mierze są dobre.
2) Układ serwisu to jedna wielka tragedia. Jest po prostu śmietnik. Jak nie wiecie jak to powinno wyglądać to zajrzyjcie sobie na benchmark.pl. I zróbcie z tym bałaganem w końcu porządek.

Brak podziału tematycznego artykułów i newsów jest dla mnie dużym utrudnieniem. Nie interesują mnie informacje o jakiś kolejnych patchach do durnych gier, testy kart graficznych do PC dla graczy i wszystko co związane jest z graniem, ale za to interesują mnie informacje o tabletach, laptopach i smartfonach. Na benchmark.pl jest to wszystko ładnie pogrupowane. Dlaczego tutaj tak nie może być?

-4
yamet
1 września 2014, 21:55
Jak wszyscy, to wszyscy, 100 lat!! :)
-2
BluFox
1 września 2014, 22:12
Szkoda że Onet jest waszym 'mentorem' bo trochę niusy są nachalnie promowane przez serwero-dawcę a tematyka i czystość działu PC jest zmieszana z publicystyką i informacjami z działu nie należącego do odpowiedniego miejsca i czasu. Ja Onetu nie szanuję i nie lubię (), no może za czasów Pana Kluski z Opimusa (rip) gdy był właścicielem ale od PClabu odwracać się nie chcę bo to tyle lat i tak obecnie jestem jedną nogą na rozdrożu...
Powodzenia dla redakcji no i muza z dedykacją ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=rg9nUrXm5Cg
Edytowane przez autora (2014.09.01, 22:14)
3
HIROSHIMA
1 września 2014, 22:23
12 lat... a pamiętam jeszcze pc.com.pl :)
2
Ationx
1 września 2014, 22:43
Początkowo moje obowiązki przekazałem Filipowi Straburzyńskiemu, a po jego przejściu „na przeciwną stronę barykady” (czyli do PR-u)

Szkoda tylko, że firma do której Filip się przeniósł produkty, szczególnie pewnego rodzaju, ma ostatnio takie sobie ;)

urządzeniom mobilnym (zwłaszcza tabletom i smartfonom) poświęcać będziemy coraz więcej uwagi

Jeszcze więcej? No bez jaj...

Tomasz Niechaj - dobry wybór. Szkoda tylko, że jest tak zapracowany, że sam już praktycznie nie piszę artykułów :(

5
*Konto usunięte*
1 września 2014, 22:55
HΛЯPΛGŌN (2014.09.01, 20:43)
skarko (2014.09.01, 19:58)
Jak się nazywała ta strona, którą Piła prowadził przed PCLabem?

pc.com.pl. ja wpomianm jeszcze teksty z Entera Pily i Ryszarda :) Dobrze się to czytało :)

Teksty Ryszard miał najlepsze jak dla mnie, ogromna wiedza, a może zła moja pamięć, a same testy rewelacyjne...
Tomek to odwrotne podejście, mało tekstu, a masakrycznie dużo testów.
5
Filip454
1 września 2014, 23:09
Wiecie, każdy tak narzeka, ale po części popieram SunTzu.

Poza tym ogromny plus dla Piły, że ogarnął temat i w ogóle napisał art na tę okoliczność - to znaczy, że jednak nie ma nas głęboko w rowie mariańskim ;)

Wiadomo - im większy serwis, tym trudniej nim zarządzać i każdemu dogodzić - tak samo zresztą jest z prasą.

Mnie tam nic nigdy nie przeszkadzało... prócz fuzji z onetem (celowo z małej), bo przez to poziom forum spadł.

Jest także trochę narzekania, żeby było obiektywnie i żebym nie wyszedł na podlizywacza.

Artykuły są ciągle na wysokim poziomie jednak o telefonach jest zdecydowanie za dużo - moim zdaniem powinniście otworzyć jakąś podstronę, tak jak jest z blogiem pclab ;)

Tyle ode mnie i wszystkiego najlepszego, bo w sumie jestem tu od 2005 i chyba nigdy się to nie zmieni z przywiązania.

Jeśli mój komentarz czyta Piła, to jeszcze lepszym sposobem na wzbogacenie PClaba byłoby otwarcie telewizji PClab, która traktowała by stricte o komputerach.

To byłoby spełnienie moich marzeń - pamiętam jak wystartował kanał YouTube - zaczynało się robić ciekawie, a później wrzucano tam jedynie uzupełnienia recenzji, a przydałoby się zrobić internetową telewizję o komputerach, bo to byłoby super uzupełnienie.

Wstawiałoby się tam jakieś relacje z podkręcania itp. wiecie, coś jak filmiki serwisu tomshardware kiedyś ;) Na pewno dużo osób pamięta co zrobili z P IV w tamtych czasach :D

Pozdrawiam ekipę z forum, a w szczególności policjanta Bono z forum, bo to chyba jedyny ogarnięty moderator oraz małego_szcz, który uratował mojego kolegę z internetów przed banhammerem.
Edytowane przez autora (2014.09.01, 23:14)
4
KaFeR
1 września 2014, 23:12
Gratulacje ! Jestem z wami od 06 Gru 02 :)
1
Gonzo3211
1 września 2014, 23:54
Ja tu już 7 lat, a jeszcze czytałem przed założeniem konta. Ale zleciało.
2
kamassss
1 września 2014, 23:57
Tak się nieraz zastanawiam czy faktycznie tak drastycznie spadł poziom po fuzji z onetem ;)
Mam konto od 2008, ale przegladałem Laba już dużo wcześniej i prawdę mówiąc mało kiedy można był liczyć na jakąś pomoc, bo spam był rozlany wszędzie poza działami, nad którymi pieczę dodatkowo sprawowali modzi, że tak ich nazwę Globali, ale lokalni w wybranych działach (np. w procach, mobasach i ramie zawsze siedział Tommo, a w moto Krootki).
Edytowane przez autora (2014.09.01, 23:58)
1
Pavel vel Franek
2 września 2014, 00:04
Gratulacje dla mojego ulubionego portalu o tematyce okołokomputerowej :)
Pclab ma 12 lat, a ja na labie już 6 lat. Ale zleciało..
2
hanti
2 września 2014, 00:13
gratz
1
leven
2 września 2014, 00:21
Moglibyście założyć serwis PC.

Chętnych mechaników będzie sporo.

Jest mnóstwo niewielkich podzespołów (karty graficzne), które wymagają np. zmiany pasty, czy poprawy chłodzenia i to moglibyśmy robić w jakimś warsztaciku.


No i oczywiście wszystkiego najlepszego z okazji 12 rocznicy portalu :)
0
sosite
2 września 2014, 00:31
NotGood (2014.09.01, 21:53)
Brak podziału tematycznego artykułów i newsów jest dla mnie dużym utrudnieniem. Nie interesują mnie informacje o jakiś kolejnych patchach do durnych gier, testy kart graficznych do PC dla graczy i wszystko co związane jest z graniem, ale za to interesują mnie informacje o tabletach, laptopach i smartfonach. Na benchmark.pl jest to wszystko ładnie pogrupowane. Dlaczego tutaj tak nie może być?


Tak sobie myślę i kminię - a gdyby tak była możliwość w ustawieniach konta dać opcje filtrowania wiadomości? I tam każdy by wg własnego widzimisię odznaczał to, co go nie interesuje. Albo jeszcze lepiej, ustalał priorytet - np. dałbym min. poziom zainteresowania dla mobilnych newsów (ale nie zerowy) dzięki czemu byłbym informowany o nowym andku ale na ten przykład już nie koniecznie o liście aktualizacji poszczególnych telefonów. :)
1
ShadowMan
2 września 2014, 00:41
PCLab, w miarę ok, ale tylko ja się na niego wchodzi z włączonym Adblockiem. Bez Adblocka jest tutaj więcej reklam jak tych wszystkich artykułów razem wziętych. Bez Adblocka po prostu nie da rady czytać tej strony, bo te reklamy do szału potrafią człowieka doprowadzić. I zróbcie w końcu forum dostosowane do urządzeń mobilnych, najlepiej jakby obsługiwało Tapatalka.
4
jagular
2 września 2014, 02:26
Hmm, a ja skomentuję to nieco kąśliwie: po tym, co można zobaczyć (przeczytać) na np. forum, wydaje mi się że to właśnie Piła powinien przenieść się do PR. Filip ma więcej wpadek ;)

Zaś sam tekst? Standardowe pierdu, pierdu, ale tak chyba właśnie wyglądają teksty na X-lecie? :)
2
.PaVLo.
2 września 2014, 02:29
O ile artykuły i informacje na głównej są ok, to forum przez 12 lat się nie zmieniło i nadal jest to wylęgarnia trollów i gimbów ...
2
nietopyrz
2 września 2014, 04:01
Miło byłoby zobaczyć nowy system komentarzy, bo obecny trąci myszką i nie zachęca do dyskusji.
http://forum.pclab.pl/topic/986072-Archaic...5%82%C3%B3wnej/
0
eagle
2 września 2014, 07:33
Sfinks (2014.09.01, 21:13)
Jestem tutaj od czasow PC.com.pl i Pila3D i bede dalej siedział . Sprzetem juz sie interesuje jak kiedys, i o wiele mniej sie udzielam ale jestem i bede do końca .

100 lat dla PCLaba , Gosi , Piły i całej famili :)


To tak jak ja. Pamiętam jak wczytywałem się w Pila3d.
0
eagle
2 września 2014, 07:33
Sfinks (2014.09.01, 21:13)
Jestem tutaj od czasow PC.com.pl i Pila3D i bede dalej siedział . Sprzetem juz sie interesuje jak kiedys, i o wiele mniej sie udzielam ale jestem i bede do końca .

100 lat dla PCLaba , Gosi , Piły i całej famili :)


To tak jak ja. Pamiętam jak wczytywałem się w Pila3d.
-3
Morel
2 września 2014, 08:12
Dziękuję za te 12 lat :) Najważniejsze, że praca daje Wam satysfakcję i powoduje, że kotły ze strawą są pełne... a małżonki dumne :) Wasza działalność w IT wygląda podobnie jak w serialu 'Halt and Catch Fire' oby tylko ktoś wyżej nie wpadł na pomysł aby Was połączyć z red. KŚ - /no wiecie optymalizacja kosztów, efekt synergii, etc./ dla Tych 'panów' u góry liczą się tylko słupki :) jak w każdej korp./ - w każdym razie życzę powodzenia na co najmniej kolejne 12 lat...

Na marginesie - ogólnie jest zacnie, mam tylko 2 prośby:

1) Tapatalk na forum

2) Zdjęcia do recenzji - są jednak zbyt 'sterylne' wolę jednak oglądać je podzespoły na przysłowiowym stole niż wyglądające jakby ktoś posłużył się oficjalnymi zdjęciami producenta z gazetki promocyjnej... nawet nie wiadomo że były w waszych rękach :)


Pozdr. :)
Edytowane przez autora (2014.09.02, 08:14)
4
Trepcia
2 września 2014, 08:26
100 lat!

Życzę ciągłego poprawiania błędów i rozwijania tego, w czym jesteście mocni.

P.S.
Więcej merytoryki, mniej wróżenia z fusów i 'pcplotkowania' ;-)
2
obik
2 września 2014, 08:42
Cóż Panowie, jestem tu prawie od początku, życzę Wam 100 lat. Cieszę się z Waszego sukcesu. Fajnie że zarabiacie na Waszej pasji i mimo wszystko dalej widać tutaj Wasz entuzjazm.
2
AmpliDude
2 września 2014, 08:52
SunTzu (2014.09.01, 19:08)
Dlatego „PC Lab” pozostanie „PC Labem”.

Szkoda, że nie powstanie GSM Lab, Konsole Lab... Bo gdy w świecie nowości w PC, a na labie 3/4 newsów niePC to smutno.


Ale PCLab to marka sama w sobie, rozdrobnienie jej na kilka innych nie wyszło by na dobre. Ja jestem raczej za zrobieniem 3 dużych kategorii, każda mogłaby mieć swoją wersję kolorystyczną (żeby łatwo było rozróżnić).

1
GandalfG
2 września 2014, 09:32
Gratulacje dla ciebie Pawle za wolę i wytrwałość w prowadzeniu i rozwoju portalu od pierwszych artykułów które tak przyjemnie się czytało na Pila3D później PC.com.pl i w końcu PCLab.
Życzę Ci wszelkiej pomyślności, sił do dalszego rozwoju i możliwości realizacji nowych pomysłów, a twojemu następcy Tomkowi dużo energii w ciągnięciu tego wózka.
-2
pila
2 września 2014, 10:17
Dzięki wszystkim za miłe słowa, a także konstruktywną krytykę, którą przyjmuję z pokorą. Wczoraj był dla mnie ważny dzień z jeszcze jednego względu - moja najstarsza córcia (Oliwia 6,5 roku) poszła do szkoły, a najmłodsza (Lila 3 lata) do przedszkola. Dziś jak zwykle mnóstwo roboty + przygotowania do wyjazdu na targi IFA do Berlina (jedziemy tam w sumie w 9 osób), ale w przerwach będę indywidualnie odpisywał na Wasze komentarze powyżej.
grudzio
2 września 2014, 10:22
To jakby pclab chodził do szkoły to w której byłby klasie? bo nie łapię dzisiejszego systemu edukacji, jestem na razie na etapie przedszkola :)
-1
pila
2 września 2014, 10:37
Jacek13 (2014.09.01, 19:18)
Czy byłaby szansa zrobić kilka aktualizowanych artykułów (np. procesory, karty graficzne), w których byłoby podsumowanie dotychczasowych testów + wnioski.

Pracujemy nad rozwiązaniem 'systemowym' - czyli to nie będzie po prostu zwykła publikacja, a specjalny system, który będzie grupował nasze wnioski i wyniki testów, i pozwalał tym samym wyłonić najlepszy produkt w poszczególnych grupach cenowych.
pila
2 września 2014, 10:40
kamassss (2014.09.01, 19:07)
Poprawcie Forum.

Nie możemy tego zrobić na obecnej infrastrukturze (za stare serwery i zbyt stare oprogramowanie na nich), ale mieliśmy w tej sprawie niedawno spotkanie z odpowiednimi (decyzyjnymi) osobami w Onecie i jeszcze w tym roku będziemy robić wielką migrację na nową infrastrukturę - a to oznacza też zdjęcie 'blokady', która powstrzymywała nas przed upgradem forum!
Ationx
2 września 2014, 10:40
@grudzio
W 6 podstawówki :E
-1
grudzio
2 września 2014, 11:05
Aha, to by się zgadzało, jest już po pierwszej komunii czyli ma laptopa, smartfona i konto na facetubie.
-1
Cooling_PL
2 września 2014, 11:27
Kurczę to już 12 lat? :) Gratulacje Panowie :)
0
marcin_21
2 września 2014, 11:48
1. mniej recenzji smartfonów i innych tabletów, albo czytelne rozróżnienie i odseparowanie urządzeń mobilnych od komputerów
2. nowe forum
3. z niecierpliwością czekam na nowy design serwisu :)
4. główna/forum/blog dostosowane pod urządzenia mobilne
-1
pila
2 września 2014, 12:26
Kowal (2014.09.01, 19:22)
Zatem zgłaszam, odkładany od kilku lat ( !!! ) UPDATE FORUM.

Bardzo bym chciał, żeby się w końcu udało jeszcze w tym roku! Wszystkie plany ustawiamy teraz tak, żeby faktycznie ten upgrade przeprowadzić w okolicach listopada (chociaż znając życie, to nam pewnie termin wjedzie na grudzień...)
Stjepan
2 września 2014, 12:54
marcin_21 (2014.09.02, 11:48)
1. mniej recenzji smartfonów i innych tabletów, albo czytelne rozróżnienie i odseparowanie urządzeń mobilnych od komputerów
2. nowe forum
3. z niecierpliwością czekam na nowy design serwisu :)
4. główna/forum/blog dostosowane pod urządzenia mobilne

Ja bym jeszcze dodał, w ogóle recenzji gier, recenzje gier czytam na gram.pl i w CDA.
-4
Jacek13
2 września 2014, 13:52
pila (2014.09.02, 10:37)
Jacek13 (2014.09.01, 19:18)
Czy byłaby szansa zrobić kilka aktualizowanych artykułów (np. procesory, karty graficzne), w których byłoby podsumowanie dotychczasowych testów + wnioski.

Pracujemy nad rozwiązaniem 'systemowym' - czyli to nie będzie po prostu zwykła publikacja, a specjalny system, który będzie grupował nasze wnioski i wyniki testów, i pozwalał tym samym wyłonić najlepszy produkt w poszczególnych grupach cenowych.

O to właśnie chodziło! Trzymam kciuki! Jeżeli to możliwe dobrze by było dodać kilka propozycji do grupy cenowej, plusy i minusy konkretnego rozwiązania i ewentualny zysk po dołożeniu x-zł w konkretnych zastosowaniach. Mam nadzieję, że będą też produkty sprzed kilku lat.
-1
motiff
2 września 2014, 13:53
12 lat no to trochę jest, ale ja pamiętam polski internet w 1994 taki żal i bieda, stron minimalna ilość, optimus komp, a o grupie tvn, onet nikt nie słyszał jeszcze.
Edytowane przez autora (2014.09.02, 13:54)
0
pila
2 września 2014, 14:17
Terakotowe ciasto (2014.09.01, 19:24)
Brakuje mi recenzji zasilaczy, obudów, pamięci RAM, monitorów (ciut tańszych niż ostatnio recenzowany ROG) etc. Rozumiem, że bez profesjonalnego sprzętu trudno o fachową recenzję zasilacza, monitora, ale jak nie Wy ('lider";) to kto ma mieć taki sprzęt?

Do testów monitorów mamy cały potrzebny sprzęt, tylko że do niedawna w monitorach niewiele się działo... Dopiero ostatnio rynek się ożywił za sprawą monitorów 4K, pojawiły się też szybkie monitory 144 Hz czy technologie typu G-Sync, więc w końcu coś się ruszyło. Monitorów na pewno będzie u nas więcej!

Do zasilaczy podchodziliśmy już kilka razy, zbudowaliśmy nawet na potrzeby testów platformę PTZ (można odnaleźć jej opis na PCLabie), ale to trochę gra niewarta świeczki... Droższe zasilacze niewiele się od siebie różnią, tańsze generalnie działają do momentu, aż się zepsują ;-) Więc wystarczy kupić zasilacz markowy za kilkaset złotych i na pewno wszystko będzie ok. I nie ważne, której firmy będzie to zasilacz. A jak ktoś chce ryzykować komponentami, to może kupić zasilacz za kilkadziesiąt złotych. Może się trafić dobra sztuka, przy której komputer będzie działał poprawnie. Ale gorsze egzemplarze będą powodowały zwisy komputera, a w skrajnym przypadku będą się fajczyły i mogą przy okazji pociągnąć ze sobą np. płytę główną, SSD czy procka. Niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić, który z tych tańszych zasilaczy jest trefny, bo rozrzut jakościowy jest spory i jeśli trafimy na dobrą sztukę, to wypadnie dobrze w naszych testach, polecimy ją, a potem przyszli nabywcy mogą mieć problemy.

Więc temat zasilaczy to po prostu dość trudny temat, aby go naprawdę kompleksowo podejść - wymagałby zbyt dużych nakładów...
WTFurdoin
2 września 2014, 14:43
Update forum
Nowi modzi na forum
Tapatalk
Więcej mi do szczęścia nie potrzeba ;)
0
*Konto usunięte*
2 września 2014, 15:04
AmpliDude (2014.09.02, 08:52)
SunTzu (2014.09.01, 19:08)
(...)

Szkoda, że nie powstanie GSM Lab, Konsole Lab... Bo gdy w świecie nowości w PC, a na labie 3/4 newsów niePC to smutno.


Ale PCLab to marka sama w sobie, rozdrobnienie jej na kilka innych nie wyszło by na dobre. Ja jestem raczej za zrobieniem 3 dużych kategorii, każda mogłaby mieć swoją wersję kolorystyczną (żeby łatwo było rozróżnić).


pclab to pc--... nie telefony, konsole i inne zabawki. Przez to, że tyle newsów jest to komórkach/ androidzie/konsolach-> zabawkach. Nie mówi się o najciekszawszych rzeczach ze świata pc.

Te newsy, które są ...
... są generalnie niskiego lotu oprócz vegi. To jest może największy problem. Bo teraz nawet nie mało newsów o PC, ale weźmy news o pendrive, który używa Zalmana... autor zrobił bezczelną reklamówkę.
Edytowane przez autora (2014.09.02, 15:09)
0
pila
2 września 2014, 15:27
ntt_system (2014.09.01, 19:31)
a gdzie foty jak zmieniała się szata graficzna np..

O tu :)

http://pclab.pl/art38389-2.html
pila
2 września 2014, 15:35
Walther (2014.09.01, 19:36)
Ja jestem z Wami już ponad 10 lat i żadnego prezentu nie dostałem :(

Bardzo chcielibyśmy wprowadzić jakiś system 'premiowania' wyróżniających się labowiczów. Jednym z pomysłów jest akcja 'Kasa dla ekspertów'. Autorzy najciekawszych wątków na forum dostają od nas żywą gotówkę :) Być może będziemy też premiować za staż ;)
szpachla
2 września 2014, 15:58
Wojtas_S (2014.09.01, 21:23)
sądzę że możecie stać się najlepsi w skali globalnej
.


A świstak siedzi i zawija w alufolie ;)
1
grudzio
2 września 2014, 16:38
Mnie to na tą chwilę brakuje jedynie takiej bazy, tego co zostało do tej pory przetestowane, ujętej w jakiś czytelny sposób z kategoriami, sortowaniem, wykresami porównawczymi itd. Co do forum to nie rozumiem tych utyskiwań, niektórzy chyba się za dużo czasu tam spędzają. Jedna rzecz, która zawsze mi przeszkadzała to upload obrazków z zewnętrznych serwisów. Rozumiem, że to kwestia dodatkowej infrastruktury?
3
leven
2 września 2014, 19:15
O właśnie... baaardzo przydałby się forumowy hosting plików i obrazków :)

No i ten serwis dla drobnych urządzeń.

-1
HΛЯPΛGŌN
2 września 2014, 21:31
Jesli robicie testy np.kart graficznych z przedziału 600-800 zl, to dawajcie do porownania na skraju coś szybkiego i cos wolnego, aby lepiej zobrazować wydajność tego co testujecie.
-1
Garwar
2 września 2014, 22:18
Gdy miesięczna liczba odwiedzających przekroczyła poziom 2 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, PCLab.pl zmienił właściciela. Wszystkie prawa do domeny, treści artykułów, mechanizmów CMS czy grafiki przejęła Grupa Onet.pl SA. Ale wbrew obawom wielu stałych czytelników, nie oznaczało to znaczących zmian w sposobie działania naszej redakcji.

I tutaj nie sposób się zgodzić z tym co czytam! Zwłaszcza zaraz po przejęciu przez Onet wyraźnie czuć było w powietrzu OnetLabem, potem pojawiło się kilka fajnych artów i przystopowano pewne praktyki ale smród został - inaczej by takiego akapitu nikt nie napisał !

Dobry kawał roboty to recenzje. FCAT i te sprawy - jest co raz lepiej. Brakuje trochę w recenzjach kart graficznych odniesienia do procesorów. Zwłaszcza w przypadku mocniejszych konstrukcji mogłoby być dodane jaki procesor trzeba mieć aby wykorzystać kartę (nawet orientacyjnie). Nie jest dobrą rzeczą robienie jakiś szybkich przeglądów, 'wrażeń' z użytkowania i tym podobnych rzeczy. To specyfikacja działalności blogów które przestałem czytać już dawno bo to nic innego jak tani nachalny marketing !!!
Z rzeczy pilnych - forum. Ja go już od paru lat nie używam, przeniosłem się na forum innego portalu bo tu się nie da normalnie podyskutować, ba zapytać o zestaw nawet. Pupilami moderacji są trolle, jest ogólne kolesiostwo i układy. A jak pokazuje akcja 'Kasa dla ekspertów' mądrych ludzi jeszcze trochę tam zostało....


SunTzu (2014.09.02, 15:04)

Te newsy, które są ...
... są generalnie niskiego lotu oprócz vegi. To jest może największy problem. Bo teraz nawet nie mało newsów o PC, ale weźmy news o pendrive, który używa Zalmana... autor zrobił bezczelną reklamówkę.


SunTzu podpowiedz mi proszę o co chodziło z newsem którego autor dokonał plagiatu chyba? Wiem że trafiłem na temat na forum, który założyłeś na gorąco i dostałeś całe larum kazań na temat, że Ty jesteś zły bo ujawniłeś nieprawidłowości a nikt się meritum sprawy nie zajmował.
PcLab mentorem Platformy ws. afery podsłuchowej?
Edytowane przez autora (2014.09.02, 22:24)
0
miekrzy
2 września 2014, 22:42
Garwar (2014.09.02, 22:18)
I tutaj nie sposób się zgodzić z tym co czytam! Zwłaszcza zaraz po przejęciu przez Onet wyraźnie czuć było w powietrzu OnetLabem, potem pojawiło się kilka fajnych artów i przystopowano pewne praktyki ale smród został - inaczej by takiego akapitu nikt nie napisał !

Jako jedna z niewielu osób pracujących w PCL jeszcze przed czasami Onetu skomentuję to tak. Dawno, dawno temu ludzie uważali, że jeśli widzieli zaćmienie słońca i przyszła powódź, to winne był zaćmienie słońca, co oczywiście było bzdurą. Podobnie jest z czasem przejęcia przez Onet. Wszystkie ówczesne problemy Laba nie miały nic wspólnego z jakimiś wyimaginowanymi naciskami Onetu, czy innymi sprawami tego typu, a w głównej mierze były efektem bardzo dużych zawirowań kadrowych (również nie wynikających z nacisków Onetu, czy innych spraw tego typu). Raczej nie mogę napisać o tym zbyt wiele, bo nie wypada mi jako pracownikowi, ale wystarczy się przyjrzeć dokładniej nazwiskom autorów pod różnymi artykułami kilka miesięcy przed i kilka miesięcy po 'zonetowieniu'. Wszystko to miało związek z Onetem taki sam jak wspomniane zaćmienie z powodzią, ale pewnie i tak większość mi w to nie uwierzy, tak jak większość kiedyś nie wierzyła, że zaćmienie nie jest winne ;)
2
DamianH
3 września 2014, 00:48
Piła, a koniecznie musicie mieć testy topowych monitorów? Sprzętu który kupują nieliczni? Może wystarczy rundka po takim realu/MM, spisaniu tego co mają na stanie i przetestowaniu? Bo ludzie takie coś kupują... Coś dla ludu. Są ludzie którzy ładują kasę w komp i interesują się w pewnym zakresie sprzętem a są i tacy co wolą pojechać z rodziną na wakacje i wziąć co jest pod ręką w sklepie, nie koniecznie dobre.

Testy zasilaczy też mają sens. Coraz więcej małych obudów, co w połączeniu z szukaniem ciszy stawia zasilacz na najgłośniejszym miejscu. Już nie wydajność, a głośność, możliwość pracy przy wentylowanej obudowie a bez własnego wiatraczka itd.

Ja wolę to co wyżej niż recenzja uber płyty na X99 którą zobaczy/kupi może garstka*...

Większość przydatnych rzeczy macie na forum. A jak się o nie dba i jakie jest to szkoda słów....

*-pomijam ślinienie się do monitora całej reszty;)
1
rootpl
3 września 2014, 02:34
Sto lat!
-1
KvM
3 września 2014, 06:57
HΛЯPΛGŌN (2014.09.02, 21:31)
Jesli robicie testy np.kart graficznych z przedziału 600-800 zl, to dawajcie do porownania na skraju coś szybkiego i cos wolnego, aby lepiej zobrazować wydajność tego co testujecie.

To dotyczy tez procesorów. Było poruszane wielokrotnie, i wielokrotnie proszone o porównanie wydajności procków, kart mobilnych do wersji desktopowych. Tymczasem mamy totalne ignorowanie tematu i beznadziejne tłumaczenia. Mam wręcz wrażenie, ze podpisaliscie z intelem umowę, ze nie można porównać desktopowego pentium do mobilnego core i5.
Czy to tak trudno zrozumieć, ze człowiek chce wiedzieć co traci decydując sie na sprzęt mobilny? I wcale nie jest tak, ze jak ktos sie zastanawia nad sprzętem z przedziału 800-1000 zł to jednak pod np. wpływem wyników testu nie zdecyduje sie wydać 2000 zł.

P.S. Zalogowalem sie na pclab niecałe 3 tygodnie po premierze :)
Edytowane przez autora (2014.09.03, 07:00)
0
radek_z
3 września 2014, 09:52
Naprawdę gratuluję, ale pragnę zwrócić uwagę że pod względem jakości mocno u Was koleje jakoś konkursów, a dokładniej obsługa zwycięzców. Co chwila zdarzają się Wam konkursy w których zwycięzcy mają problemy z odbiorem nagrody lub wysłana nagroda nie odpowiada temu co było deklarowane w konkursie. Tak nie powinno być w portalu który chlubi się byciem jednym z najstarszych i największych portali w kraju. I nie zgadzam się z interpretacją ze 'jesteście tylko powierzchnią reklamową' bo nie jesteście ogólnym portalem gdzie reklamuje się wszystko, tylko portalem branżowym mocno kooperującym z formami które w większości się za waszym pośrednictwem reklamują.

Poza tym co innego gdyby to zdarzyło się raz, incydentalnie. Ale tu jest raz za razem. Najpierw Zlot Pclab który miał być w czerwcu a nie odbył się do dziś i do dziś nie wiadomo kiedy się odbędzie, a ostatnio po dłuuuugim oczekiwaniu zwycięzca konkursu MSI dostał...używane słuchawki.

Czy to przystoi największemu portalowi Pc?
2
focus
3 września 2014, 10:14
KvM (2014.09.03, 06:57)
HΛЯPΛGŌN (2014.09.02, 21:31)
Jesli robicie testy np.kart graficznych z przedziału 600-800 zl, to dawajcie do porownania na skraju coś szybkiego i cos wolnego, aby lepiej zobrazować wydajność tego co testujecie.

To dotyczy tez procesorów. Było poruszane wielokrotnie, i wielokrotnie proszone o porównanie wydajności procków, kart mobilnych do wersji desktopowych. Tymczasem mamy totalne ignorowanie tematu i beznadziejne tłumaczenia. Mam wręcz wrażenie, ze podpisaliscie z intelem umowę, ze nie można porównać desktopowego pentium do mobilnego core i5.
Czy to tak trudno zrozumieć, ze człowiek chce wiedzieć co traci decydując sie na sprzęt mobilny? I wcale nie jest tak, ze jak ktos sie zastanawia nad sprzętem z przedziału 800-1000 zł to jednak pod np. wpływem wyników testu nie zdecyduje sie wydać 2000 zł.

P.S. Zalogowalem sie na pclab niecałe 3 tygodnie po premierze :)

Czy naprawdę uważasz że W KAŻDYM artykule mamy wykazywać że laptop z ekranem, głośnikami, myszką i klawiaturą, za te same pieniądze co sama skrzynka (bez monitora, myszki, klawiatury itp.) jest wolniejsza? Ktoś tego jeszcze nie wie? Jeśli uważasz, że należy napisać artykuł o tym jak duża jest różnica między laptopami, a desktopami, to OK - to jest dobry pomysł, ale nie zmuszaj kogoś zainteresowanego kupnem laptopa do ciągłego oglądania wyników komputerów klasy desktop. W każdej branży tak to działa. Na serio: nie widziałem żeby przy testach samochodów klasy hatchback było odniesienie do choćby jednego auta klasy miejskiej i jednego klasy średniej/wyższej. Równie dobrze moglibyśmy dawać porównanie wydajności desktopa do smartfona, bo w końcu siedzą tam nawet podobne procesory teraz. Ale czy naprawdę trzeba za każdym razem przekonywać kogoś kto chce kupić smartfona, że jednak za mniejsze pieniądze może mieć szybszego desktopa? Serio?

Insynuacje co do tego, że ktoś nam płaci za 'milczenie' są niepoważne.
-2
grudzio
3 września 2014, 10:20
DamianH (2014.09.03, 00:48)
Piła, a koniecznie musicie mieć testy topowych monitorów? Sprzętu który kupują nieliczni? Może wystarczy rundka po takim realu/MM, spisaniu tego co mają na stanie i przetestowaniu? Bo ludzie takie coś kupują... Coś dla ludu. Są ludzie którzy ładują kasę w komp i interesują się w pewnym zakresie sprzętem a są i tacy co wolą pojechać z rodziną na wakacje i wziąć co jest pod ręką w sklepie, nie koniecznie dobre.

Testy zasilaczy też mają sens. Coraz więcej małych obudów, co w połączeniu z szukaniem ciszy stawia zasilacz na najgłośniejszym miejscu. Już nie wydajność, a głośność, możliwość pracy przy wentylowanej obudowie a bez własnego wiatraczka itd.

Ja wolę to co wyżej niż recenzja uber płyty na X99 którą zobaczy/kupi może garstka*...

Większość przydatnych rzeczy macie na forum. A jak się o nie dba i jakie jest to szkoda słów....

*-pomijam ślinienie się do monitora całej reszty;)

No właśnie ja też nie mogę tego pojąć. Tej pustyni jaka panuje jeżeli chodzi o testowanie produktów dla 'ludu' Nie wiem czy to chodzi o dostępność, czy o nakład pracy zbyt wielki. Są ludzie, którzy nie interesują się sprzętem komputerowym i nie zakładają kont na portalach o komputerach ale używają, internetu, google i allegro. Chcą sobie kupić a to klawiaturę a to myszkę a to małe tanie głośniczki do komputera, jakąś tanią drukarkę do domu itd. No i co znajdą w wyszukiwarce? ceneo, allegro, skąpiec, sklepy, sklepy, sklepy. A gdyby im wyskoczył test 30 głośników do 100zł na stronie pclab.pl to idę o zakład, że tam wejdą i generuje się ruch, odsłony, dochody z reklam rosną i tak przez wiele miesięcy. Wystarczy popatrzeć jakie głośniczki, za jaką kwotę są najbardziej popularne na allegro. Podpowiem, takie za 13zł. No ja tego nie zrozumiem, że to się nie opłaca? Niech to ktoś mi wytłumaczy.
0
focus
3 września 2014, 10:25
grudzio (2014.09.03, 10:20)
DamianH (2014.09.03, 00:48)
Piła, a koniecznie musicie mieć testy topowych monitorów? Sprzętu który kupują nieliczni? Może wystarczy rundka po takim realu/MM, spisaniu tego co mają na stanie i przetestowaniu? Bo ludzie takie coś kupują... Coś dla ludu. Są ludzie którzy ładują kasę w komp i interesują się w pewnym zakresie sprzętem a są i tacy co wolą pojechać z rodziną na wakacje i wziąć co jest pod ręką w sklepie, nie koniecznie dobre.

Testy zasilaczy też mają sens. Coraz więcej małych obudów, co w połączeniu z szukaniem ciszy stawia zasilacz na najgłośniejszym miejscu. Już nie wydajność, a głośność, możliwość pracy przy wentylowanej obudowie a bez własnego wiatraczka itd.

Ja wolę to co wyżej niż recenzja uber płyty na X99 którą zobaczy/kupi może garstka*...

Większość przydatnych rzeczy macie na forum. A jak się o nie dba i jakie jest to szkoda słów....

*-pomijam ślinienie się do monitora całej reszty;)

No właśnie ja też nie mogę tego pojąć. Tej pustyni jaka panuje jeżeli chodzi o testowanie produktów dla 'ludu' Nie wiem czy to chodzi o dostępność, czy o nakład pracy zbyt wielki. Są ludzie, którzy nie interesują się sprzętem komputerowym i nie zakładają kont na portalach o komputerach ale używają, internetu, google i allegro. Chcą sobie kupić a to klawiaturę a to myszkę a to małe tanie głośniczki do komputera, jakąś tanią drukarkę do domu itd. No i co znajdą w wyszukiwarce? ceneo, allegro, skąpiec, sklepy, sklepy, sklepy. A gdyby im wyskoczył test 30 głośników do 100zł na stronie pclab.pl to idę o zakład, że tam wejdą i generuje się ruch, odsłony, dochody z reklam rosną i tak przez wiele miesięcy. Wystarczy popatrzeć jakie głośniczki, za jaką kwotę są najbardziej popularne na allegro. Podpowiem, takie za 13zł. No ja tego nie zrozumiem, że to się nie opłaca? Niech to ktoś mi wytłumaczy.

Panowie, takie artykuły też robimy. Wiem, że nie jest ich tak dużo, jakbyście chcieli, ale zauważcie, że np. testy CPU są ograne w 100% niezależnie który segment Was interesuje. W kartach graficznych mamy trochę braki w niższych segmentach, ale na dniach to nadrobimy. Jeśli chodzi o monitory: a zaraz, rzeczywiście na podstawie JEDNEGO testu określacie że testujemy wyłącznie drogie monitory? Przecież to zaledwie jeden artykuł.
0
T_G
3 września 2014, 10:35
'Czy naprawdę uważasz że W KAŻDYM artykule mamy wykazywać że laptop z ekranem, głośnikami, myszką i klawiaturą, za te same pieniądze co sama skrzynka (bez monitora, myszki, klawiatury itp.) jest wolniejsza? Ktoś tego jeszcze nie wie?'

to są te wasze prawdy objawione i jedyne ?

bo widzisz... laptop z quadro czy firegl akurat będzie szybszy w produkcji video od niejednej stacjonarki zlozonej w cenie tego laptopa bo na ogol, odpowiednik takiej karty do stacjonarki kosztuje już tyle co sam laptop a karty budżetowe sa dużo gorsze

no ale rownie dobrze zamieszczacie porownania wydajności procesorow w grach i aplikacjach, które wykorzystują te procesory na poziomie 20-40% wiec jest jak jest

0
focus
3 września 2014, 10:45
T_G (2014.09.03, 10:35)
'Czy naprawdę uważasz że W KAŻDYM artykule mamy wykazywać że laptop z ekranem, głośnikami, myszką i klawiaturą, za te same pieniądze co sama skrzynka (bez monitora, myszki, klawiatury itp.) jest wolniejsza? Ktoś tego jeszcze nie wie?'

to są te wasze prawdy objawione i jedyne ?

bo widzisz... laptop z quadro czy firegl akurat będzie szybszy w produkcji video od niejednej stacjonarki zlozonej w cenie tego laptopa bo na ogol, odpowiednik takiej karty do stacjonarki kosztuje już tyle co sam laptop a karty budżetowe sa dużo gorsze

no ale rownie dobrze zamieszczacie porownania wydajności procesorow w grach i aplikacjach, które wykorzystują te procesory na poziomie 20-40% wiec jest jak jest


Widzę, że oczywiste rzeczy nie dla wszystkich są oczywiste :D
1
HΛЯPΛGŌN
3 września 2014, 12:01
A ja powiem tak - testu drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych to ja u Was nie widziałem od x-lat. Czyżby ludzie nie chcieli już drukować/skanować?
1
T_G
3 września 2014, 12:11
problem jest taki, że ze wszystkich stron jesteśmy karmieni tymi oczywistościami i trzeba je na bieżąco weryfikować
0
focus
3 września 2014, 12:15
HΛЯPΛGŌN (2014.09.03, 12:01)
A ja powiem tak - testu drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych to ja u Was nie widziałem od x-lat. Czyżby ludzie nie chcieli już drukować/skanować?

Niestety, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego testować. Testów wentylatorów, monitorów (jako takich), pamięci RAM i wieeeeelu innych też nie mamy. W ograniczonym budżecie wszystkiego zrobić się nie da niestety :(
0
Garwar
3 września 2014, 15:50
focus (2014.09.03, 12:15)
HΛЯPΛGŌN (2014.09.03, 12:01)
A ja powiem tak - testu drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych to ja u Was nie widziałem od x-lat. Czyżby ludzie nie chcieli już drukować/skanować?

Niestety, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego testować. Testów wentylatorów, monitorów (jako takich), pamięci RAM i wieeeeelu innych też nie mamy. W ograniczonym budżecie wszystkiego zrobić się nie da niestety :(


Testy drukarek są mało warte na takich portalach ( bez urazy dla nikogo) bo większość ludzi i tak drukuje na zamiennikach a to zupełnie zmienia postać rzeczy. Był za to fajny test drukarki fotograficznej od epsona. Pamiętam!
0
KvM
3 września 2014, 16:36
@focus
Po pierwsze nigdzie nie napisałem, ani nawet nie pomyślałem, że chodzi tu o kase.
Po drugie TAK, w kazdym teście powinniście pisać o tym jakie sa różnice wydajności miedzy sprzętem mobilnym a stacjonarnym. Wyobraź sobie, ze jednak większość ludzi nie ma o tym pojęcia, juz nie mówiąc o tym, ze nie maja o tym pojęcia młodzi ludzie, którzy zaczynaja dopiero zdobywanie wiedzy.

Nawet ci którzy o tym doskonale wiedza, nie wiedza jednak jak duże sa to aktualnie różnice, bo tak sie składa, że sytuacja na rynku sie ciągle zmienia.

Skoro macie w bazie te wyniki, to co za problem je dodać na wykresie ? Przecież nie chodzi o ponowne testowanie tego sprzętu, tylko dodanie do wykresu poglądowo wydajności jednego desktopowego procesora (np pentium ) i jednej karty graficznej. Nawet komentować tego nie musisz.

Wiele osób, wielokrotnie o to prosiło wiec ewidentnie jest na taką wiedzę zapotrzebowanie.
Nie musisz tego rozumieć, jesli nie potrafisz. Ważne abyś dla dobra portalu i czytelników zechciał zrobic te dwa dodatkowe kliknięcia.
0
*Konto usunięte*
3 września 2014, 20:25
Garwar (2014.09.02, 22:18)

SunTzu (2014.09.02, 15:04)

Te newsy, które są ...
... są generalnie niskiego lotu oprócz vegi. To jest może największy problem. Bo teraz nawet nie mało newsów o PC, ale weźmy news o pendrive, który używa Zalmana... autor zrobił bezczelną reklamówkę.


SunTzu podpowiedz mi proszę o co chodziło z newsem którego autor dokonał plagiatu chyba? Wiem że trafiłem na temat na forum, który założyłeś na gorąco i dostałeś całe larum kazań na temat, że Ty jesteś zły bo ujawniłeś nieprawidłowości a nikt się meritum sprawy nie zajmował.
PcLab mentorem Platformy ws. afery podsłuchowej?

http://pclab.pl/news59389.html
Tytuł mnie wkurzył, bo robił z ludzi...
Jak zacząłem czytać nie było lepiej.
Edytowane przez autora (2014.09.03, 20:26)
0
*Konto usunięte*
3 września 2014, 20:31
focus (2014.09.03, 12:15)
HΛЯPΛGŌN (2014.09.03, 12:01)
A ja powiem tak - testu drukarek czy urządzeń wielofunkcyjnych to ja u Was nie widziałem od x-lat. Czyżby ludzie nie chcieli już drukować/skanować?

Niestety, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego testować. Testów wentylatorów, monitorów (jako takich), pamięci RAM i wieeeeelu innych też nie mamy. W ograniczonym budżecie wszystkiego zrobić się nie da niestety :(

Ból dupy mam jak zasilacza szukam :P Też bieda tutaj. Szczęście, że wątek na forum jest...
... ale kiedyś były fajne testy, a teraz lipa.
Żyję w 'świadomości', że producenci się palą się by posłać wam sprzęt do testu w końcu 100k-2mln odwiedzin artu to jest naprawdę wielkie coś. Tylko mocy przerobowych brak.

Potem przychodzi taki bruno... widzę, że poślą sprzęt 100blogerom, którzy mają do dyspozycji laptopa z i5, Athlona II x4 i dadzą mu do testów FX-a. Ten z pocałowaniem ręki przyjmie podziękuje i da laurkę.
Edytowane przez autora (2014.09.03, 20:33)
1
DarkStunt
4 września 2014, 00:24
Ja bym poprosil jakos o zmiane osoby w testach audio. Dajcie dla Violatora dzien urlopu a na jego miejsce wezcie kogos kto nie bedzie sie bal sprawdzic sluchawek w jakiejs muzyce elektronicznej. A nie tylko ciagle wymowki ze nie bedzie testowac na tym gatunku muzyki i tyle. A szkoda ograniczac sie do jednego gatunku. Elektronika ma fajne przejscia z vokalu do dropu i jest to dosc wymagajace bo w pewnych czesciach utworu ma gorowac treble przy czym dalej ma zejsc nisko bassem zeby ladnie 'walnelo'. No ale pewnie nigdy sie nie doczekam tego na pclabie i pozostaje jedynie pogadanie z ludzmi z 4clubbers.
0
Zaloguj się, by móc komentować