Mieszko Krzykowski | 26 czerwca 2013, 18:12

Jeszcze jeden Samsung Galaxy S4 do kolekcji

Po ubiegłotygodniowej burzy samsungowych nowości myślałem, że przez jakiś czas nie będę miał okazji do pisania o nowych tabletach i smartfonach tego producenta. Jednak szybko zostałem wyprowadzony z błędu i po kilku dniach znowu stukam w klawisze o Samsungu, a dokładniej, o... nowym modelu Galaxy S4, którego można by było nazwać Galaxy S4.5.

Dla przypomnienia, oryginalny Samsung Galaxy S4 wyszedł w dwóch głównych wersjach: trochę wydajniejszej (ale pozbawionej LTE) z Exynosem 5 Octa, (GT-I9500) i trochę wolniejszej, ze Snapdragonem 600 i LTE (GT-I9505). Oczywiście istnieje jeszcze odmiana stworzona na rynek chiński (GT-I9502 z miejscem na dwie karty SIM) i odmiana CDMA zaprojektowana specjalnie dla klientów amerykańskiej sieci Verizon, ale one różnią się jedynie modemami, więc nie są zbyt interesujące dla nas. Wiele osób miało problem ze zrozumieniem po co dwie odmiany tego samego i jak je od siebie odróżnić, a teraz sytuacja robi się jeszcze ciekawsza, bo w Korei do sprzedaży trafił Samsung Galaxy S4 LTE-A (SHV-E330S). Czym on się różni od pozostałych „esek”? Oprócz tego, że obsługuje on LTE-A (czyli download do 150 Mb/s i upload do 50 Mb/s), to dostał też... Snapdragona 800. Prawda, że wygląda to jak Galaxy S4.5?

LTE-A

Sprzęt ten będzie na razie dostępny jedynie w Korei (i to tylko u jednego operatora), więc póki co możemy na niego jedynie spoglądać zazdrosnym okiem, ale ta sytuacja skłoniła mnie do poświęcenia kilku chwil na myślenie (i pisanie).

Najbardziej zastanawia mnie, co czują koreańscy klienci Samsunga, którzy kupili Galaxy S4 w dniu premiery, gdy dowiedzieli się, że po dwóch miesiącach ich najnowszy sprzęt zrobił się przestarzały. W niektórych miejscach można wyczytać, że nie są oni zbyt zadowoleni z zaistniałej sytuacji i wcale im się nie dziwię, bo ja poczułbym się wyrolowany. Tak samo pewnie poczuliby się fani Apple, gdyby iPhone'a 5S trafił do sprzedaży dwa miesiące po „piątce”.

Samsung Galaxy S4 LTE-A

Od pewnego czasu myślę też o tym, czy właściciele, projektanci i inżynierowie Samsunga mają jakąś „wizję”. Im więcej godzin upływa, tym bliżej jestem dojścia do wniosku, że nie mają żadnej. Nie można im odmówić wielu (mniej lub bardziej udanych) pomysłów, umiejętności tworzenia dopracowanych urządzeń i tego, że znają się na zarabianiu pieniędzy. Ale w ostatnich poczynaniach tej firmy nie widzę ładu i składu, budowania wizerunku marki, czy strategii wychodzącej ponad „zalanie” rynku jak największą liczbą produktów, które może wypalą, a może nie (może w tej firmie pracuje wielu zgorzkniałych fanów sAviOr'a (taki niszowy żarcik)). Za to widzę agresywny marketing, minimalizację kosztów i maksymalizację zysków, które spychają klienta do poziomu cyferki w arkuszu kalkulacyjnym. No bo jak inaczej wyjaśnić sytuację z Galaxy S4.5? Po oczach bije tu zimna kalkulacja. Wygląda to jakby Samsung nie chciał zostawić zbyt dużo pola do działania konkurencji, opóźnianiem Galaxy S4 do momentu szerszej dostępności Snapdragonów 800. A w reklamach głupio byłoby informować o tym, że ten najnowszy smartfon jest jedynie wersją „demo” nadchodzącego produktu, więc Galaxy S4 ze Snapdragonem 800 był ukrywany do ostatniej chwili.

Krótko mówiąc, odnoszę wrażenie, że Samsung jakby trochę pada ofiarą własnego sukcesu, bo nie do końca wie co z nim zrobić i jak go wykorzystać. Na razie słupki sprzedaży i zarobków są OK, ale zastanawia mnie, czy tak będzie zawsze i ile czasu obecna „strategia” tej firmy będzie skuteczna, bo gdy raz się straci zaufanie klienta (na przykład takimi akcjami jak z Galaxy S4.5), to później bardzo trudno je odzyskać.

Komentarze
Claw
26 czerwca 2013, 18:30
Lan to obecnie 1000Mbps a nie 100Mbps, po za tym po co komu tak mocne łącze w telefonie komórkowym? WCDMA w zupełności wystarczy.

Tworząc kolejnego już Samsunga S4 powoduje się zamieszanie na rynku i pogarsza wizerunek producenta. Po co tyle odmian tego telefonu? Każda odmiana ma gorsze parametry niż 'oryginał'.
Edytowane przez autora (2013.06.26, 18:32)
4
tomaster
26 czerwca 2013, 19:12
Po co komu mocne złącze w telefonie? Ja nie mam żadnego łącza w domu i telefonu używam jako modemu. To, że brak CI wyobraźni nie oznacza, że szybki net w fonie jest do niczego.
0
Samotnick
26 czerwca 2013, 20:01
Na pierwszym obrazku, pod samochodem, powinien być biegacz jakiś, rowerzysta, tak tam pusto...
-4
tomaster
26 czerwca 2013, 20:34
Modem? No właśnie mam modem, jest to mój smartfon, poza domem służy za telefon a w domu zamienia się magicznie w modem... Chryste tłumaczyć trzeba takie banały.
-2
santro
26 czerwca 2013, 23:17
@tomaster

Nie wspominając już o wygodzie takiego rozwiązania jak brak potrzeby instalowania dziadowskiego oprogramowania modemu, poprzez długie 'wydzwanianie' a w przypadku rozłączenia bezszelestny reconnect bez klikania w połącz. Jeżeli łączysz po kabelku smartphone od razu się ładuje, co więcej trzeba? Kupować dodatkowy modem za 300zł?
-3
tomaster
27 czerwca 2013, 00:23
Dokładnie jak kolega wyżej napisał, dla mnie to bardzo wygodne, po co mi dwa urządzenia skoro smartfon robi to i to? Poza tym mam niby przekładać kartę SIM do modemu jak jestem w domu co czyni telefon bezużytecznym?
-3
raspo
27 czerwca 2013, 06:53
Wyścig trwa i komu uda się dorzucić do swojego flagowca coś czego nie ma kokurencja ten prowadzi. Gdyby Xperia Z nie była wodoodporna, to pewnie nie mielibyśmy S4 Active (przecież już dawno mogła powstać taka wersja Galaxy S). Z drugiej strony, większość użytkowników nie wie jakie parametry techniczne ma ich smartfon, więc czy jest LTE czy LTE-A to jeden grzyb. Dziwne, że Samsung nie zachował nowej wersji LTE dla kolejnego Galaxy S lub Note. Ciekawe co pokażą za rok?
-1
*Konto usunięte*
27 czerwca 2013, 15:52
Mieszko...
W S3 było przecież to samo. W korei była dopakowana wersja S3, która miała np. 2GB Ram-u.
Nie było jeszcze bloga pclab-a. Ale mogłeś o tym tutaj wspomnieć :)
Edytowane przez autora (2013.06.27, 15:52)
0
miekrzy
28 czerwca 2013, 01:28
Jasne, że powstało coś takiego jak I9305, które miało Exynosa, LTE i 2 GB RAM, ale:
a) nie zmieniono tam procesora, a jedynie modem
b) wyszła prawie pół roku po oryginale, a nie po dwóch miesiącach
Więc jak dla mnie to dość spora różnica :P
0
*Konto usunięte*
28 czerwca 2013, 16:06
miekrzy (2013.06.28, 01:28)
Jasne, że powstało coś takiego jak I9305, które miało Exynosa, LTE i 2 GB RAM, ale:
a) nie zmieniono tam procesora, a jedynie modem
b) wyszła prawie pół roku po oryginale, a nie po dwóch miesiącach
Więc jak dla mnie to dość spora różnica :P

S4 wyszło wcześniej niż S3, Samsung przyśpiesza...
S5 można się spodziewać na święta Wielkiej Nocy, a S6 może na Boże Narodzenie 2014.

Normalne, firma ma więcej gotówki, więcej inwestycji.
Edytowane przez autora (2013.06.28, 16:07)
-1
*Konto usunięte*
28 czerwca 2013, 16:06
dubel
Edytowane przez autora (2013.06.28, 16:06)
-2
konrad9100
29 czerwca 2013, 21:01
Ja miałem wymienić mojego s2 na s4 ale po kilku dniach czytania opinii i porównań do htc one wybrałem tego drugiego. Robi gorsze zdjęcia ale przynajmniej wygląda jak sprzęt wart 2k a nie świecący karbowany plastik. Szkoda bo mój s2 była super maszyna i naprawdę chciałem kupić s4
-1
karlito123
1 lipca 2013, 12:02
SunTzu (2013.06.28, 16:06)
miekrzy (2013.06.28, 01:28)
Jasne, że powstało coś takiego jak I9305, które miało Exynosa, LTE i 2 GB RAM, ale:
a) nie zmieniono tam procesora, a jedynie modem
b) wyszła prawie pół roku po oryginale, a nie po dwóch miesiącach
Więc jak dla mnie to dość spora różnica :P

S4 wyszło wcześniej niż S3, Samsung przyśpiesza...
S5 można się spodziewać na święta Wielkiej Nocy, a S6 może na Boże Narodzenie 2014.

Normalne, firma ma więcej gotówki, więcej inwestycji.

Samsung miał gotówki pod dostatkiem, to gigant. Zmienili po prostu strategie i moim zdaniem mogą się wykoleić z takimi zmianami w Galaxy SX. Przecież poza bebechami nie przychodzi wiele nowego... Ja mam tylko jedno uzasadnienie. Ludzie kupili S3 i S4 wyszedł za wcześnie, a akurat do czasu wyjścia S5 wyszłoby coś szybszego i klient by uciekł. Samsung chce cały czas mieć najlepszy sprzęt na rynku i szybko reagować na rzucone rękawice :P.
0
Grave
1 lipca 2013, 12:26
Ciągle się pojawia coś lepszego i nowszego. Chcesz kupujesz, nie chcesz - nie kupujesz. Ale nawet jak kupisz choćby topowego smartfona to wiadomo, że co chwila pojawiają się nowe modele.

Moim zdaniem pretensje do Samsunga, że w momencie dostępności szybszego SoC wypuścił nową wersję S4 są co najmniej przesadzone i po prostu bezzasadne.

Zresztą te pretensje dowodzą, że dla nabywców S4 jak widać kompletnie nieistotne było/jest to jaki jest ich zakupiony smarfon tylko jaki jest WZGLĘDEM innych, sama ta świadomość 'posiadania najlepszego/najszybszego smarfona...

Bo jeżeli kupili S4 to albo byli zadowoleni z niego, albo nie. Jeżeli byli zadowoleni to pojawienie się szybszej wersji nie powinno w najmniejszym stopniu zmienić zadowolenia z kupionych wcześniej S4 jeżeli to zadowolenie było.

Edytowane przez autora (2013.07.01, 12:37)
3
jagular
1 lipca 2013, 12:55
Jezu, Chryste, aż się zalogowałem, bo (wybacz), ale to niewiarygodnie naiwne, co tu nawypisywałeś...

Wszystkie firmy są nastawione na zysk. Tylko zysk. Czymś innym, niż numerkiem, możesz być u pana Wieśka, który sprzedaje sąsiadom jajka swoich kurek.
Samsung ma klarowną taktykę: spamowanie niewiarygodną ilością wersji, rozmiarów, typów i cen urządzeń mobilnych. Wychodzi finansowo mu to bardzo dobrze. Reszta...**** z resztą przy obrocie kasą rzędu mln-mld $...
0
miekrzy
1 lipca 2013, 13:06
Czy to oznacza, że muszę się z tym zgadzać, albo musi mi się to podobać? Nie. Jeśli moje podejście jest naiwne, to nie wiem jak nazwać podejście typu 'tak już jest i już'. Oczywiście nie wierzę w dobroczynność korporacji i wiem, że nawet jeśli któraś wydaje się być przyjazna użytkownikowi, to wynika to najprawdopodobniej z tego, że wietrzy w tym interes, ale jak dla mnie istnieją pewne granice.
0
hajapackage
1 lipca 2013, 13:22
Nie rozumiem co ludzie tak szaleją na punkcie tego LTE. Za dużo reklam cyfrowego polsatu się naoglądali, czy co?
3G wystarcza aż nadto, jeśli tylko operator nie ogranicza nam mocno przepustowości (a zazwyczaj to robią).
Edytowane przez autora (2013.07.01, 13:23)
0
miekrzy
1 lipca 2013, 14:11
Akurat w przypadku LTE bardziej chodzi o pojemność sieci i to ilu użytkownikom jest w stanie zapewnić sensowne transfery, a nie o samą maksymalną szybkość.
0
*Konto usunięte*
1 lipca 2013, 14:25
W tej ameryce to chyba na raka wszyscy poumierają od tych nadajników. LTE by spokojnie wystarczylo.
0
mat9v
1 lipca 2013, 14:43
Wyszedł w Korei bo tam jest już konkurencja dla tego telefonu, dla nas dobrze, więcej sprzętu z drugiej ręki będzie dostępnego jak matołki zaczną wymieniać słuchawki na nowe marginalnie lepsze. Z drugiej strony weźmy takiego Galaxy s3 i note2 - premiery ledwo 3 miesiące po sobie, różnią się szybszym procesorem, lepszym i większym ekranem (RGB), większą pamięcią (1 vs 2 gb), lepsza baterią - czy użytkownicy s3 powinni się czuć oszukani bo note2 jest dużo lepszy?
0
Zaloguj się, by móc komentować