Mieszko Krzykowski | 19 marca 2013, 21:27

GPU w Tegrach na poważnie

Za oceanem właśnie odbywa się GTC, czyli konferencja poświęcona układom graficznym różnej maści, na której kilka chwil temu Nvidia ujawniła pewne szczegóły dotyczące kolejnych dwóch generacji czipów z rodziny Tegra. Informacje te wskazują na to, że zielony producent procesorów zaczyna coraz poważniej traktować rynek mobilny, a szczególnie związane z nim GPU.

Zawsze wydawało mi się trochę zaskakujące, że Nvidia, czyli firma, która na swoim głównym rynku stara się kojarzyć z najszybszym sprzętem (pozdrawiam posiadaczy Titana), w smartfonowo-tabletowych układach graficznych nawet nie próbuje walczyć o koronę wydajności. Niby przez jakiś czas Tegra 2 i Tegra 3 dawały radę, ale szybko były przyćmiewane przez czipy wykorzystujące GPU od ARM i Imagination Technologies. Po części jest to pewnie kwestia tego, że procesory Nvidii mają być w miarę uniwersalne, więc ciężko od nich oczekiwać wydajności na poziomie typowo tabletowego Apple A5X, czy A6X, ale to i tak nie wyjaśnia tego, że inżynierom z Santa Clara aż tyle czasu zajęło zaimplementowanie desktopowej architektury GPU w mobilnych SoC-ach i dopiero piąta generacja Tegry będzie miała zunifikowane jednostki cieniujące. A tak przynajmniej wynika ze slajdów, które można było podziwiać dzisiaj na GTC:

tegraroadmap

Następny SoC Nvidii ma nazwę kodową Logan (imię superbohatera powszechnie znanego jako Wolverine), ma pojawić się w urządzeniach na początku przyszłego roku i będzie miał GPU... oparte na architekturze Kepler! Czyli Nvidia w końcu wytacza na arenę ciężkie działa i będzie chciała pokazać światu (a przede wszystkim konkurencji z IT i Qualcomma) co potrafi naprawdę. Oznacza to w końcu zunifikowane jednostki cieniujące, w końcu pełną obsługę CUDA (w wersji 5.0) i pełną kompatybilność z OpenGL 4.3. Przy okazji zapewne oznacza to też wsparcie standardu OpenCL. Ciężko mi opisać jak bardzo to cieszy mojego wewnętrznego geeka i jak bardzo nie mogę się doczekać ponownego starcia „na poważnie” między najnowszymi układami PowerVR, a utramobilnym Keplerem :) Aż łezka się w oku kręci gdy myślę o dawnych pojedynkach GeForce'a 2 z Kyro. Wróćmy jednak do teraźniejszości. Na razie nie wiadomo jakie rdzenie procesora będzie miał Logan, ale ponieważ dopiero jego następca ma być oparty na nowej, 64-bitowej architekturze, to wygląda na to, że będzie on miał jakąś odmianę (może lekko poprawioną) Corteksów-A15, tak jak Tegra 4.

Jednak jeszcze ciekawiej wygląda rok 2015 gdy zobaczymy Parkera. Ten czip ma mieć już procesor oparty na architekturze Denver, tworzonej od dłuższego czasu w zakamarkach siedziby Nvidii. Jest to bardzo ważny moment dla tej firmy, bo projektowanie własnej architektury kosztuje sporo pieniędzy i czasu, więc jeśli Denver okaże się niewypałem, to będzie to spory problem. Ale jeśli wszystko pójdzie tak jak trzeba, to przez Nvidią otwierają się drzwi do wielu nowych rynków, na przykład do mikroserwerów. Nowy SoC ma też mieć nowy GPU oparty na desktopowej architekturze Maxwell, więc również można się po nim spodziewać sporej wydajności i obsługi nowoczesnych standardów. Krótko mówiąc, Nvidia podkręca tempo i to ostro. Także pod względem procesu technologicznego, bo Parker ma być zbudowany z tranzystorów FinFET, co wskazuje na wykorzystanie 16-nanometrowego procesu TSMC, który ma być gotowy do wdrożenia i produkcji pierwszych układów... pod koniec tego roku. Cóż za zbieg okoliczności ;)

W tym momencie dział Tegr odpowiada za około 20% całkowitego przychodu Nvidii i rośnie on w zastraszającym tempie, bo jeszcze rok temu było to zaledwie 10%. Widać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i firma ta traktuje sprawę coraz poważniej, o czym świadczy projektowanie własnej architektury rdzeni procesora, stworzenie i zintegrowanie z SoC-em modemu LTE, czy w końcu wprowadzenie desktopowych GPU pod ultramobilne strzechy. Jestem bardzo ciekawy gdzie to zaprowadzi Nvidię i czy za kilka lat nie okaże się, że dział desktopowych i laptopowych GPU nie przerodzi się w formę dodatku do głównej maszynki do robienia pieniędzy w postaci kolejnych Tegr, co wcale nie jest takie nieprawdopodobne...

nvidiarevenueCzy za kilka lat skala na pierwszych dwóch wykresach zostanie odwrócona?

Komentarze
Opson6667
20 marca 2013, 00:33
Nie no przecież zunifikowane to są już w Tegrze 3. T5 ma mieć architekturę Keplera, ale przecież wcześniejsze to też jednostki zunifikowane :)
-3
miekrzy
20 marca 2013, 00:42
Nie były w Tegrze 3 (8 PS, 4 VS), nie są w Tegrze 4 (48 PS, 24 VS), będą dopiero w Tegrze 5.
4
Grave
20 marca 2013, 19:33
Na pewno Nvidia nie zmarginalizuje dużych GPU, bo wtedy odcięłaby sobie dobre źródło dochodów w postaci Tesli, na których kosi ciężką kasę.
-2
Flora
21 marca 2013, 08:34
'Czipów' ?
0
Zaloguj się, by móc komentować