Mateusz Brzostek | 8 stycznia 2014, 18:42

Kaveri jednak z kontrolerem GDDR5?

Pamiętacie plotki o tym, że nadchodzące APU AMD mają być wyposażone w kontroler pamięci GDDR5? Parę miesięcy temu donosił o tym serwis BSON; potem sprawa ucichła i nie usłyszeliśmy nic nowego na ten temat. Teraz okazuje się, że coś w tym jest!

Na wczorajszej konferencji prasowej AMD w Las Vegas pokazano mnóstwo slajdów z informacjami, które już znaliśmy, ale na jednym z nich znalazło się zdjęcie rdzenia Kaveri. Co prawda niskiej rozdzielczości i zniekształcone perspektywą, ale...

kaveri_ces_die_shot...widać na nim 128-bitowy interfejs pamięci GDDR5, bardzo podobny do stosowanego w procesorach graficznych Radeon. Nie umieszczono go tam zamiast, ale oprócz „tradycyjnego” kontrolera DDR3. Co to oznacza?

Wygląda na to, że po zapakowaniu procesora (połączeniu jądra z laminatowym podłożem) w obudowę pasującą do jednej z podstawek nie da się już wybrać, jakiego rodzaju pamięci będzie używał. Desktopowa podstawka FM2+ i laptopowe FS/FP mają dość pinów, żeby wyprowadzić tylko jeden 128-bitowy interfejs pamięci.

Czy AMD planuje w przyszłości całą falę niezapowiedzianych jeszcze modeli Kaveri, z podłączonym tylko kontrolerem GDDR5? Czy do jakichś specjalnych zastosowań (np. mikroserwerów) te same jądra będą pakowane w nową obudowę, wyprowadzającą oba interfejsy?

Są też inne możliwości: zdjęcie przedstawia jakieś eksperymentalne jądro, które w końcu nie dostało zielonego światła i nie trafi do sprzedaży. Być może kontroler GDDR5 wbudowano „na próbę” i nie będzie on nigdy użyty – ale taki nieopłacalny eksperyment jest skrajnie nieprawdopodobny.

Osobiście stawiam na przedostatnią opcję, czyli testową wersję Kaveri. Przedstawione jądro ma pewien niedobór interfejsów wejścia/wyjścia, przede wszystkim mnóstwa linii PCI Express i rozbudowanego bloku wyjść obrazu. Prawdopodobnie zdjęcie jakiegoś eksperymentalnego steppingu wrzucono na prezentację, bo było pod ręką. Jak jest naprawdę – niedługo będę miał okazję zasięgnąć języka u samego źródła :)

Komentarze
piobzo
8 stycznia 2014, 19:33
a może kompatybilność w przód?
0
Pioy
8 stycznia 2014, 19:35
I właściwie czego się mamy dowiedzieć z tego wpisu?
6
Andree
9 stycznia 2014, 00:55
Moim zdaniem laptop albo nettop z nierozszerzalnym 8 lub 16 GB DDR5 byłby akceptowalny dla większości użytkowników, jeśli dzięki zastosowaniu DDR5 byłaby wyższa wydajność w grach i multimediach.
3
Kameleonn
9 stycznia 2014, 08:23
Bardzo fajnie ze kombinuja z GDDR w procku. To pozwoli rozwinac skrzydla zintegrowanej grafie.
Moze nie w tej generacji, ale nastepne jak beda mialy GDDR5@6-7GHz to z pewnoscia zadnej integry to nie ograniczy i pozwoli na rywalizacje z mid-endowymi dedykowanymi gpu.
3
Stefan999
9 stycznia 2014, 16:43
W jednej rewizji zastosowano taki kontroler pamięci, ale później z niego zrezygnowali. Taka rozbudowa IMC może być związana z hUMA.
0
*Konto usunięte*
10 stycznia 2014, 00:40
Czy kontroler GDDR5 nie mógłby być osobno?
0
LocutusOfBorg
10 stycznia 2014, 11:02
A to przypadkiem nie jest zdjęcie jakiegos półproduktu do konsol ? Przecież PS4 bazuje GDDR.
0
*Konto usunięte*
10 stycznia 2014, 18:56
@UP
Na zdjęciu masz kontroler DDR czyli zwykłe pamięci DDR3 są obsługiwne i drugi kontroler GDDR...
To tyle apropo zdjęcia.
0
Zaloguj się, by móc komentować