Michał Wójcik | 21 lutego 2013, 09:12

Sony oficjalnie zapowiada PlayStation 4 !

Dzisiaj w nocy czasu polskiego w ramach PlayStation Meeting Sony zaprezentowało część informacji na temat nadchodzącej konsoli nowej generacji - PS4. Co prawda nie zaprezentowano samego urządzenia, ale mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych informacji na temat konsoli nowej generacji. Konferencja obfitowała szczególnie w informacje na temat nowych tytułów, które będą dostępne nie tylko na PS4.

Zapis całości konferencji można obejrzeć pod tym adresem: http://www.ustream.tv/channel/13434793

Tworzenie PS4 rozpoczęło się już ponad 5 lat temu, czyli zaraz po tym jak została zaprezentowana PS3. Oto co powstało od tego czasu:

Hardware

To co interesuje nas najbardziej to wnętrze. Mark Carny, główny projektant platformy potwierdził, że w PS4 znajdziemy ośmiordzeniowy procesor x86-64 z rodziny AMD Jaguar. To zdaje się potwierdzać plotki. Jednostką graficzną będzie twór składający się z osiemnastu jednostek GCN. Będzie to zatem rozwiązanie o mocy obliczeniowej nieco niższej niż ta w Radeonie HD 7870. Nie znamy dokładnej specyfikacji, a jedynie te zdawkowe informacje, ale przypomnijmy - HD 7870 ma 20 jednostek GCN, a HD 7850 - 16. Wiec na pewno będzie to niepowtarzalny chip. Podejrzewam, że większych modyfikacji nie będzie, co zdaje się potwierdzać zadana moc obliczeniowa - 1840 gigaflopów. Nie określono co prawda ilości pamięci RAM dostępnej dla GPU, ale na PCLabie wykazywano już, że nawet 1 GB spokojnie wystarczy, a przecież dla GPU dostępna będzie cała pula pamięci RAM (o czym niżej). W pewnych kręgach pojawiają się wątpliwości czy konsola będzie także umożliwiała natywne wsparcie rozdzielczości 4K. Cóż, rodzina Radeonów oparta na architekturze GCN to umożliwia i w jakimś zakresie PS4 będzie umożliwiała korzystanie z UltraHD, ale jak dokładnie będzie działać taka funkcjonalność nie wiemy.

Bodaj najciekawsze jest to, że w PS4 użyto 8 GB pamięci GDDR5. Nie od dziś spekuluje się, że użycie podzespołów AMD nie daje jakiejś dramatycznej przewagi technologicznej, ale jest bardzo efektywne kosztowo. Jednocześnie umieram z ciekawości jak taki podsystem będzie zachowywał się w parze z pamięcią GDDR5. Tym samym AMD po raz kolejny wprowadza najnowszy standard RAM  "na salony" jako pierwszy producent na rynku - pierwszym razem odbyło się to w kartach graficznych, a konkretnie w 2008 roku wraz z Radeonem HD 4870. Tym razem mamy do czynienia z rozwiązaniem desktopowym.
Tak szybka pamięć pozwoli na uśpienie konsoli w trakcie gry i zbudzenie jej w ciągu kilku sekund w tym samym miejscu rozgrywki. Zatem oczekiwanie ponad minuty, aż sprzęt się włączy powinno być już śpiewem przeszłości. Takie rozwiązanie sugeruje też zastosowanie nośnika SSD, ale co do tego nie mamy pewności.

Oczywiście PS4 będzie wspierać standardy Blu-ray, DVD, będzie dysponować wyjściem HDMI, analogowym AV i cyfrowym optycznym wyjściem audio.

Specjalny układ ma umożliwiać pobieranie gier nawet w trybie czuwania konsoli. Poza tym pobranie już niewielkiej części gry ma umożliwić rozpoczęcie rozgrywki, tak, żeby skrócić oczekiwanie użytkownika do minimum.

Inne ciekawostki to m.in Playstation 4 Eye, które składa się z dwóch wysokoczułych kamer rejestrujących obraz w rozdzielczości HD (1280x800) i umieszczonych pod kątem względem siebie umożliwiając określenie odległości do gracza, czy rozróżnienie killku graczy wycinając ich obraz z tła. Oczywiście ma być możliwe także logowanie z użyciem obrazu twarzy czy sterowanie za pomocą ruchów (i dźwięków).

PS4eyeandpadKontroler Dual Shock 4

Nowy kontroler ma raczej klasyczne kształty i oferuje zbliżoną funkcjonalność. Jednak wiele rzeczy zostało poprawionych, m.in. zyskał on panel dotykowy w stylu tego, który znamy już z PS Vita. Poprawione mają też być sensory ruchu i tryby wibracji.

Ps4 ma być najbardziej społecznościową konsolą jaka powstała. Samo naciśnięcie przycisku Share na padzie umożliwi dzielenie się treściami, m.in. filmami z rozgrywki czy nawet podglądania w co gra nasz znajomy. Efektywny streaming treści zapewni rozwiązanie firmy Gaikai.

Nieco później zostanie zaprezentowany Move, który według twórców ma odgrywać znaczącą rolę w funkcjonowaniu PS4.

Dualshock4

Kompatybilność

PS4 z pewnością nie zaoferuje natywnego wsparcia dla tytułów z PS3, jednak w nieodległej przyszłości, po stronie serwera zostanie zaimplementowana funkcjonalność emulacji tytułów i przesyłania na PS4. I mowa tu o wszystkich tytułach począwszy od tych dostępnych na PS One. aż po ostatnie z PS3.

Ciekawą funkcją będzie też możliwość kontynuowania gry rozpoczętej na PS4 przy pomocy PS Vita. W takim wypadku gry będą stremowane z serwerów Sony. Mimo, że największy nacisk położono na PS Vita to w jakimś stopniu synergia ma dotyczyć wszystkich urządzeń marki Sony, a więc także telewizorów, tabletów i smartfonów.

Od dawna plotkuje się też na temat przywiązania na stałe gier z PS4 do konta użytkownika Sony Entertainment Network, podobnie jak obecnie funkcjonuje to w Steamie czy Originie. To posunięcie miałoby uniemożliwić lub znacznie skomplikować możliwość odsprzedawania używanych tytułów. Jednak dzisiaj szef Sony, Shuhei Yoshida, powiedział, że na PlayStation 4 będzie można uruchomić używane gry.

Dostępność i cena

Konsola trafi do sprzedaży w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, ale nie sprecyzowano czy będzie to dotyczyło tylko wybranych rynków. Mając w pamięci doświadczenia z PS3 możemy stwierdzić z dużą pewnością, że Europejczycy zaczekają na PS4 do 2014 roku.

Aktualnie nie podano żadnych szczegółów co do ceny urządzenia, zatem możemy polegać jedynie na plotkach i nieoficjalnych przeciekach. A te w większości przypadków mówią o poziomie 400 dolarów, co miałoby się przekładać na około 300 funtów w Wielkiej Brytanii. A z tego punktu już łatwo wyliczyć, że cena w Polsce wyniesie co najmniej 1700 zł.

thirdparties

Na koniec przedstawiam małą galerię wybranych trailerów dotyczących nowych gier, które będą dostępne na PS4. Sony chwaliło się, że znakomita większość deweloperów będzie tworzyć gry na PS4, a te widoczne poniżej to tylko pierwsze smaczki:

Komentarze
zpx
21 lutego 2013, 12:39
A dlaczego ta tak istotna i konkretna informacja pojawia się tutaj, a nie jako news na pclabie? Forma i treść z blogiem nie mają nic wspólnego :|
0
om3ga
21 lutego 2013, 13:04
Mamy amd w Wii, Ps4 jeszcze nowy xbox :) NV napewno sie nie cieszy z tego powodu, dla mnie osobiscie + bo przyda im sie zastrzyk kaski.
Co do samej konsoli ciekawi mnie ostateczna cena w polskich sklepach (1700 to bardziej optymistyczny wariant) i jakosc/szybkosc portow na PC dzieki x86 :)
0
pila
21 lutego 2013, 13:18
zpx (2013.02.21, 12:39)
A dlaczego ta tak istotna i konkretna informacja pojawia się tutaj, a nie jako news na pclabie? Forma i treść z blogiem nie mają nic wspólnego :|

Na samym PCLabie też jest :)

Michał napisał o PS4 ze swojego punktu widzenia, zresztą jego wpis jest ciekawym uzupełnieniem materiału na stronie głównej PCL.
Zaloguj się, by móc komentować