Michał Wójcik | 13 września 2013, 22:27

Goclever Orion 101 - solidny średniak

Goclever zadomowił się już na rodzimym podwórku producentów sprzętu elektronicznego i obecnie jest znany szczególnie z produkcji tabletów i smartfonów. Podobnie jak inni polscy producenci odcina się od wizerunku sprzedawców taniej chińszczyzny. Na obecnym etapie rozwoju rodzime firmy oferują urządzenia nie odbiegające jakościowo od zachodnich marek. Tym razem sprawdzę czy nowy Goclever Orion 101 dotrzymuje standardów markowego sprzętu.

P1110106

Orion 101 wpisuje się w modny ostatnio trend dostarczania wraz z tabletem odłączanej klawiatury.

P1110153Taki model sprzedaży pozwala zagarnąć część klientów nastawionych bardziej tradycyjnie do tego typu gadżetów. Klawiatura dostępna w zestawie z Orionem 101 nie jest jednak połączona z urządzeniem. Jest po prostu swego rodzaju podstawką. Tablet wkłada się w wyprofilowane zagłębienia i opiera o wysuwaną podpórkę. Nic go nie trzyma trwale na miejscu, zatem mocne przechylenie całości w jedną czy drugą stronę grozi wypadnięciem tabletu.

P1110149

Tablet jest wyposażony w czterordzeniowy procesor Allwinner A31 oparty na architekturze Coretex-A7. To nieco mniej wydajna odmiana popularnego A9, stosunkowo niedawno wprowadzona na rynek.  Po kilkutygodniowym obcowaniu z urządzeniem wydaje się, że nawet  ten model, taktowany zegarem o częstotliwości 1 GHz, jest wystarczający do większości zastosowań, szczególnie w połączeniu z 2 GB szybkiej pamięci podręcznej. Ale nie wszystko jest tak różowe na jakie wygląda (o czym nieco niżej). W urządzeniu nie zabrakło akceleracji najpopularniejszych kodeków wideo, co przekłada się na w pełni płynne odtwarzanie większości materiałów filmowych (w tym 4K). Pełna specyfikacja znajduje się poniżej;

orionspec

P1110109

Ekran tabletu zapewnia bardzo wygodne warunki do pracy. To zasługa zastosowania matrycy typu IPS. Dzięki temu obraz jest ostry i wyraźny, a kąty widzenia odpowiednio szerokie.

P1110126

Obudowa została wykonana częściowo z plastiku, a częściowo z polerowanego aluminium. Całość nieco trzeszczy przy wyginaniu, ale mimo tego nie sprawia złego wrażenia.

P1110117Wszystkie porty zostały zasłonięte wysuwaną osłoną. Ta z kolei jest wykonana z troszkę tandetnego tworzywa i coś mi mówi, że silikonowa tasiemka łącząca ją z obudową długo nie przetrwa.

Klawisze zastosowane w Orionie 101 jakościowo nie odbiegają od tych widzianych w markowych laptopach. Skok jest odpowiednio wyczuwalny i pracują one dość cicho. Całość jest wygodna i wydaje się być trwała.

Największą wadą urządzenia jest rozstawienie dwóch głośników tylko na dolnej krawędzi. Dźwięk jest przez to nieco zniekształcony, bo większość czasu używa się tabletu w pozycji poziomej. Odgłosy docierają wówczas do nas tylko z jednej strony, co jest zdecydowanie nienaturalnym odczuciem. Dodatkowo jakość głośników i dźwięku, który się z nich wydobywa pozostawia wiele do życzenia. Szczerze mówiąc to dawno nie słyszałem tak kiepskiego dźwięku.

Przyjrzyjmy się wydajności zastosowanych w Orionie 101 komponentów:

quad_cant_cpu

anzaTablet działa dość płynnie, ale nietrudno zauważyć objawy delikatnej zadyszki. Zdarza się, że przy przełączaniu między wieloma otwartymi aplikacjami nieco zwalnia i dłużej się zastanawia. Nie jest to ten standard, który widzimy w urządzeniach z najwyższej półki.

3dr_sant_gpuZastosowany w urządzeniu akcelerator graficzny PowerVR SGX544MP2 jest zaskakująco wydajny. W niektórych testach osiąga wyniki zbliżone do testowanej przeze mnie niedawno Tegry 3. A to całkiem wysoka półka. Z drugiej jednak strony niektóre aplikacje nie działają odpowiednio, choć raczej nie jest to uzależnione od samego GPU. Przykładem może tu być 3DMark, który niezależnie od ustawień zacina się na ostatnim teście.

battZastosowanie energooszczędnego procesora (i ekranu) zaowocowało całkiem przyzwoitym czasem pracy na baterii. Prawie 8 godzin odtwarzania filmu to doprawdy niezły wynik.

Powyżej widoczne są tylko wybrane wyniki. Po pełne testy wydajnościowe zapraszam tutaj.

P1110121Orion kosztuje prawie 800 zł. To niemało, jak na lokalną markę, jednak Goclever już od dawna zaskakuje nas standardem charakterystycznym dla markowych urządzeń. To pozwala sądzić, że po zakupie Orion posłuży nam jakiś czas. W urządzeniu pozytywnie zaskoczyła mnie jakość wyświetlacza IPS. Kąty widzenia są dobre, kolory naturalne i neutralne. Podświetlenie mogłoby być mocniejsze, ale już na tym poziomie wystarcza nawet w słoneczny dzień. Wyświetlacz jest chyba jedną z mocniejszych stron tabletu. Odpowiedni jest też czas pracy na baterii. Pod tym względem Orion wyraźnie góruje nad markowymi konkurentami oferującymi podobną wydajność graficzną.

Sądząc całkiem obiektywnie, w urządzeniu przydałoby się kilka dodatkowych funkcji. Jest też masa drobnostek wymagających poprawy, głównie z zakresu jakości użytych materiałów. Mimo cieszącej oko specyfikacji  i doskonałych wyników testów syntetycznych całość nie działa tak płynnie jak bym sobie tego życzył. Nietrudno jest dostrzec zadyszkę w codziennym użytkowaniu. W czasie dość długiej styczności z Orionem doznałem też bólu uszu... A to chyba za dużo wad jak na tak drogi sprzęt.

P1110129

P1110161

P1110145

Komentarze
RyszardGTS
14 września 2013, 03:09
Fajna recenzja czegoś dla ludu.
- filmy śmigają
- internet śmiga (nie, miliona zakładek nie potrzebuję więc raczej nie będzie zadyszki)
- klawiatura o niebo lepsza od tych 'usb china tablet klawiatura 30zł'
- HDMi i USB-OTG swierdzono
- przystępna cena

Całkiem całkiem clever ten Goclever Orion 101.
1
MethCat
20 września 2013, 16:02
Wie ktoś może czy ten tablet ma jakiegoś chińskiego odpowiednika?
0
stradnyss
4 listopada 2013, 09:47
http://tanio.net/tablet-goclever-orion-101.html - ciągle za 799,00 zł - mogłoby być jakieś promo przed świętami, to bym kupił..... ale na ceneo widzę, że niektórzy sprzedają za ponad tysiąc złotych.
0
Zaloguj się, by móc komentować