Kamil Homziak | 6 stycznia 2017, 14:31

Test klawiatury mechanicznej Cougar Attack X3 RGB – Cherry MX + metal = sukces

Cougar Attack X3 RGB to najnowsza klawiatura niemieckiej marki, która wykorzystuje konstrukcję modelu Attack X3, dodatkowo rozbudowaną o konfigurowalne podświetlenie RGB. Jak spisuje się wersja z przełącznikami Cherry MX Red, wyceniana na ponad 500 zł?

 

Testowałem już wysoki model klawiatury Cougar, model 700K. To solidny i rozbudowany mechanik z wieloma dodatkowymi przyciskami i eksperymentalnymi funkcjami, jak np. dzielona spacja. Aktualnie na rynku klawiatur mechanicznych można zaobserwować dwa główne trendy: minimalizm konstrukcji oraz wbudowane wielokolorowe podświetlenie. Model Attack X3 RGB wpisuje się w to idealnie, stanowiąc uproszczoną konstrukcję modelu 700K lub 600K, z dodanym podświetleniem RGB.

 

Specyfikacja

 • N-Key Rollover (Full NKRO lub 6-key)
 • podświetlenie: RGB 16,8 mln kolorów
 • wbudowana pamięć
 • przełączniki Cherry MX (black, red, blue, brown)
 • odświeżanie: 1000 Hz/1 ms
 • wykonana z plastiku i aluminium
 • możliwość zaprogramowania do 10 klawiszy, zapisania do 30 makr
 • oprogramowanie Cougar UIX System
 • kabel USB o długości 1,8 m
 • wymiary: 170 x 467 x 40 mm
 • masa: 0,9 kg

 

Wyposażenie

Klawiatura jest zapakowana bezpiecznie, a na kabel przewidziano oddzielną przegródkę. Został on jednak zamocowany na stałe, więc wyposażenie to tylko instrukcja obsługi.

 

Konstrukcja

Mimo że Attack X3 RGB stanowi uproszczenie starszych klawiatur Cougara, to opisywany model nie należy jeszcze do minimalistycznych. Daleko mu do klasycznych, kanciastych konstrukcji w stylu WASD Keyboards, Ducky lub Cooler Mastera. Klawiatura Cougara jest bardziej efektowna – obudowa wykonana została z tworzyw sztucznych, a klawisze nie są zabudowane, lecz zostały zamocowane na aluminiowym blacie.

3

Boczne krawędzie oraz ta dolna zostały wyraźnie ścięte. Obudowa jest także wklęsła w obszarze klawiszy, a odstaje w tylnej części, zdobionej przez logo producenta. Kapturki, jak w przypadku większości “mechaników”, są wklęsłe i wysokoprofilowe. Tworzywa klawiszy są gładkie, ale matowe. Mają duże, precyzyjne i półprzezroczyste nadruki, które naniesiono laserowo.

4

11

 

Widać też, że głównym danie stanowi efektowne podświetlenie. Jest ono równe, mocne i nasycone. Każdy przełącznik ma swoją diodę, a światło efektownie rozchodzi się po aluminiowym tle klawiszy. Podświetlenie wygląda najlepiej na klawiszach bez funkcji alternatywnej – w przypadku podwójnych oznaczeń, te dolne są słabiej podświetlone. Diody nieźle radzą sobie z odzwierciedleniem barw, co dotyczy także bieli, która wpada lekko w błękit (ale nie tak mocno, jak u Razera). Biel Cougara wygląda także dużo lepiej niż w klawiaturach Logitecha, gdzie ma różowawy odcień.

13

14

15

16

17

18

Pod spodem są dwie nóżki i dwie silikonowe podkładki. Te pierwsze pokryto gumą z obu stron, a złożone pełnią też rolę podkładek. Rozkładają się (jeden stopień) z wyraźnym klikiem. Przy przedniej krawędzi widać miejsce na podpórkę pod nadgarstki, której w zestawie jednak brakuje. Natomiast na górnej krawędzi da się dojrzeć miejsce, gdzie mógłby się znaleźć port USB, a którego również zabrakło.

12

Kabel USB to gruba wiązka w gładkim i mocnym oplocie. Wychodzi dokładnie ze środka tylnej krawędzi, mierzy 180 cm, a zakończony jest dwoma wtykami USB typu A. To, z racji braku USB pass-through, dziwne rozwiązanie, ale według producenta jeden wtyk odpowiada za zasilanie, a drugi za funkcję klawiatury.

1

2

Wykonanie Attack X3 RGB jest bardzo dobre. Jest ona ciężka, masywna, pozytywne wrażenie robi też mocny kabel. Obudowa klawiatury nie pracuje przy naginaniu za boki, za to górna i dolna krawędź lekko uginają się przy naciskaniu od góry. Spasowanie jest jednak bardzo dobre – nic nie trzeszczy ani nie skrzypi.

 

Układ klawiszy

Klawiatura posiada pełny układ QWERTY US – z długim lewym Shiftem, wąskim Enterem i ukośnikiem wstecznym (backslashem) ponad nim. Nie ma tu żadnych udziwnień, odstępstw od normy czy dodatkowych przycisków multimedialnych.

Jedyną modyfikację stanowią dodatkowe funkcje ukryte w przyciskach funkcyjnych (tryby, efekty podświetlenia oraz sterowanie multimediami), w klawiszach Page Up i Page Down (intensywność podświetlenia – trzy stopnie i wyłączenie), prawym WinKey (funkcja Lock) oraz Scroll Lock (6-Key Rollover) i Pause Break (NKey-Rollover). Funkcje wyzwala się klawiszem FN, zastępującym lewy klawisz specjalny Windows.

7

8

9

10

Proporcje pomiędzy blokami klawiszy zostały zachowane, a długie przyciski mają dodatkowe stabilizatory. Nad blokiem numerycznym znalazły się białe diody – trzy z nich pełnią klasyczne funkcje, zaś czwarta sygnalizuje zablokowany klawisz WinKey, co bywa pomocne w grach.

5

6

 

Oprogramowanie

Cougar UIX System to prosty, a wręcz już archaiczny interfejs oferujący podstawowe opcje. Nie jest to program efektowny, nie został też naszpikowany funkcjami. Nie wymaga logowania, tworzenia konta (jak w Razer Synapse). Część opcji jest intuicyjna i dostępna na wierzchu, inne znajdują się głębiej i wymagają wyczucia.

Główny ekran zawiera belkę po lewej stronie. Na górze umieszczono skrót do tworzenia profilów (importowanie/eksportowanie ustawień, zmiana nazw). Poniżej są do wyboru trzy tryby konfiguracji (skróty w klawiszach F1-F3), a jeszcze niżej rozwijana lista stworzonych profilów. Dopiero dolna część okna daje dostęp do zakładek ustawień.

uix1

Zakładka Performance zawiera konfigurację częstotliwości odświeżania, NKey-Rollover, jak i czasu powtarzania wciśnięcia klawiszy wraz z obszarem do testu.

uix2

Key Assigment pozwala ustawić funkcję każdego klawisza, a także zaprogramować do 30 makr, które można zapisać maksymalnie w dziesięciu dowolnych klawiszach. Kombinacje można nagrywać w czasie rzeczywistym, dodawać precyzyjne opóźnienia, a nawet rejestrować ruch myszy. Konfiguracja wymaga praktyki – trzeba tworzyć grupy i profile klawiszy. Da się także usuwać poszczególne wciśnięcia klawiszy już po nagraniu makra, ale z tym bywały problemy – program potrafił się zawiesić w czasie edycji makra.

uix3

Ostatnia zakładka odpowiada za sterowanie podświetleniem RGB. Ekran główny pozwala wybrać trzy efekty do zmiany kombinacją FN+F4. Zaawansowana konfiguracja wymaga ponownie tworzenia grup, w obrębie których tworzy się profile, gdzie można nadać dowolny kolor klawiszom bądź zmieniać efekty. Nie ma opcji podświetlenia jednolitego, ale możliwe jest jednoczesne zaznaczenie wszystkich klawiszy i wybranie pożądanego koloru. Brakuje niestety opcji podglądu na klawiaturze – aby sprawdzić rezultaty, trzeba zapisać cały profil, dodać go do trójkąta aktywnych efektów, zapisać konfigurację (co nie jest szybkie) i dopiero wtedy należy uruchomić go kombinacją klawiszy.

uix4

 

Ergonomia i użytkowanie

Obudowa Cougar Attack X3 RGB przypomina najnowszą Razer BlackWidow w wersji X Chroma, co tym razem również korzystnie przekłada się na ergonomię. Klawiatura jest dosyć niska, a przednia krawędź została mocno ścięta. W efekcie, mimo braku podpórki, na klawiaturze pisze się bardzo dobrze. opierając nadgarstki o blat – nie są wtedy zadarte oraz nie stykają się z obudową klawiatury.

Klawiatura jest odpowiednio ciężka i nie przesuwa się samoistnie po blacie mebla. Na pochwałę zasługują także ogumowane nóżki – po ich rozłożeniu klawiatura również pewnie trzyma się biurka.

20

Przełączniki Cherry MX to już klasa sama w sobie. Na co dzień preferuję wariant brązowy lub niebieski, ale i na czerwonych pracowało mi się również bardzo dobrze. Aluminiowy blat spisuje się rewelacyjnie. Stukot klawiszy, jak i feeling są dużo przyjemniejsze niż w przypadku klawiatur z plastikową pokrywą. Attack X3 RGB ma bardzo twarde dno – klawisz jest stłumiony, a dzięki temu łatwo go wyczuć. Skok jest precyzyjny, równy i gładki. Tyczy się to także spacji lub innych długich klawiszy – wciśnięcia są rejestrowane poprawnie także po dotknięciu samej krawędzi.

Hałas jest typowy dla klawiatur mechanicznych, ale Attack X3 RGB nie należy do tych najgłośniejszych. To zasługa odsłoniętych przełączników, odchudzonej i płytkiej obudowy. Dźwięk klawiszy nie rezonuje, nie słychać też rozbrzmiewania sprężynek czy drgania metalowych stabilizatorów długich klawiszy. Nie uświadczyłem też blokowania się klawiszy – zarówno fizycznie, jak i wirtualnie. Można wcisnąć dowolną ilość klawiszy, a nie miałem najmniejszych problemów podczas szybkiego pisania czy intensywnego grania.

Odsłonięte (niezabudowane) przełączniki to najnowszy trend, który ponownie przywodzi na myśl klawiatury Razer BlackWidow X Chroma lub Ozone Battle Strike. Ma to swoje korzyści także w eksploatacji klawiatury, bo jej czyszczenie jest banalnie proste i wystarczy do tego sprężone powietrze. Nie trzeba demontować kapturków, a jeśli jest taka potrzeba, to nie będą konieczne narzędzia do ich zdejmowania (można je podważyć i zdjąć palcami).

Szkoda, że producent zdecydował się na podwójny wtyk USB. Być może wpływa to korzystnie na zasilanie podświetlenia czy funkcję NKey-Rollover, ale w zamian przydałoby się przynajmniej jedno gniazdo USB pass-through, a z chęcią zobaczyłbym na tylnej krawędzi także HUB audio.

 

Podsumowanie

Okazuje się, że metalowy blat to świetne towarzystwo dla przełączników mechanicznych. Zdecydowanie poprawia ich pracę, feeling klawiszy. Na co dzień korzystam z klawiatury Cooler Master Masterkeys Pro S z Cherry MX Brown, ale zastosowane w niej przełączniki nie pracują tak przyjemnie, jak te na aluminiowej podstawie Cougara. Pod tym względem trudno cokolwiek zarzucić klawiaturze Attack X3 RGB, a pochwalić należy także jakość wykonania, design, ergonomię oraz podświetlenie.

19

Niestety zabrakło dodatkowych gniazd, w zestawie sprzedażowym brakuje też podpórki pod nadgarstki. Oprogramowanie Cougar UIX System nie jest dopracowane – interfejs mógłby być bardziej intuicyjny i czytelny.

Upraszczaniu konstrukcji mechaników towarzyszą często wzrost ceny, jak i uszczuplanie z funkcji. Ten drugi przypadek dotyka także model Attack X3 RGB, ale z ceną nie jest tak źle. To i tak wyższa półka, ale klawiatura nie jest jeszcze horrendalnie droga (115 euro). Nie jest jeszcze dostępna w Polsce, ale już teraz warto się nią zainteresować, bo wypada korzystniej niż Razer BlackWidow X Chroma (z przełącznikami Razer Kailh), Cooler Master Masterkeys Pro L, czy też Corsair Strafe RGB – a każda z wymienionych to koszt 700-750 zł.

 

Zalety:
+ bardzo dobre wykonanie
+ ciężka i stabilna
+ długi i mocny kabel
+ obudowa wykonana częściowo z aluminium
+ niezabudowane przełączniki (wygodne w konserwacji)
+ równe i efektowne podświetlenie
+ bardzo dobre kapturki i nadruki
+ precyzyjna i gładka praca klawiszy (metalowy blat i oryginalne Cherry MX)
+ bardzo dobra ergonomia
+ dosyć cicha praca

Wady:
- przeciętne, niezbyt intuicyjne oprogramowanie
- podwójny wtyk USB, a brak HUB-a
- brak gniazd audio i podpórki pod nadgarstki

 

Komentarze
matikyle
8 stycznia 2017, 11:27
Ciekawe jaka wyjdzie cena w Polsce, bo Strafe RGB na mx blue idzie wyrwać za 600 zł. Nie posiada metalowych wstawek natomiast ma dobry soft i na linuxie też jest zrobiony soft (nie robiony przez corsaira, ale na każde distro i z tego co sprawdzałem posiada jakieś 90-99% funkcjonalności softu z windowsa)
0
IKSBOKS
13 stycznia 2017, 23:47
a ja kupilem LOGITECH G810 i wyszedl mnie po promocjach i sprzedazy dolaczonej gry z 350zl
0
Zaloguj się, by móc komentować